ΑΕΚ BC

Αντβέρπ-ΑΕΚ 64-71: Ιδανικό φινάλε στον α’ γύρο

Με 6-1 νίκες η «Ένωση» έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον

Ακόμα μία νίκη, την έκτη διαδοχική στο Basketball Champions League, πανηγύρισε η ΑΕΚ, εν προκειμένω επί βελγικού εδάφους επί της Αντβέρπ με 71-64.

Το α’ ημίχρονο δεν έκλεισε με θετικό πρόσημο, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 38-28 και έγιναν το αφεντικό της αναμέτρησης.

Ούτε η τρίτη περίοδος έδειχνε να έχει αίσια έκβαση, όμως σταδιακά η «Ένωση» ανέβασε ρυθμούς και με επιμέρους 23-11 πήρε το προβάδισμα.

Η ΑΕΚ κρατούσε με νύχια και με δόντια, ώσπου ο Αίας Λαρεντζάκης σημείωσε τα κρίσιμα καλάθια που της χάρισαν την έκτη νίκη σε επτά αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17 (7 ρ.), Ματσιούλις 8 (7ρ.), Μωραΐτης 5, Σαντ-Ρους 4 (3 ρ., 3 ας.), Τσαλμπούρης 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ρ.), Γκρίφιν 3 (3 ρ.), Λαρεντζάκης 16 (6 ρ., 3 κλ.), Μέις, Ρόμπερσον 4, Σάκοτα 10 (4 ρ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αντβέρπ-ΑΕΚ 64-71: Ιδανικό φινάλε στον α’ γύρο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.