ΑΕΚ BC

ΑΕΚ – Ντιζόν 80-56: Με Χάντερ οδηγό (vid)

Η Ένωση μπήκε πιο ορεξάτη στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρη τον 25χρονο Αμερικανό συνέτριψε τους Γάλλους και με το 9-2 ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου της

Η ΑΕΚ με κορυφαίο τον Βινς Χάντερ πάτησε… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και «καθάρισε» εύκολα την Ντιζόν με 80-56 για το Basketball Champions League.

Η «Βασίλισσα» μετέτρεψε σε… προπόνηση την αναμέτρηση με τους Γάλλους, φτάνοντας εύκολα στην 9η νίκη της στον Γ’ Όμιλο.

Και πλέον έχει ρεκόρ 9-2 και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε αντίθεση με την Ντιζόν που παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-8.

Οι παίκτες του Μπάνκι ήταν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ανέβασαν στροφές με πρωταγωνιστή τον Χάντερ.

Ο φόργουορντ/σέντερ της Ένωσης τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Σάκοτα να προσθέτει άλλους 11 πόντους.

Με το ξεκίνημα του αγώνα, η «Βασίλισσα» δεν μπήκε όπως θα ήθελε με τους Γάλλους να βρίσκονται στο +7 (1-8, 3′).

Στη λήξη του δεκαλέπτου ο Χάντερ έδωσε το προβάδισμα, αλλά ο Αξέλ Ζουλιέ ευστόχησε σε τρίποντο για το 14-15 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε τα… δόντια της φτάνοντας μέχρι και το +8 δια χειρός Τζέιμς (28-20, 16′), το οποίο και έληξε στο +6 (36-30).

Στο τρίτο 10λεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε σε διψήφιο αριθμό (42-32, 23′), οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό με το σκορ να λήγει στο +23 (!) υπέρ της ΑΕΚ (62-39, 30′).

Η τελευταία περίοδος είχε χαρακτήρα… προπόνησης καθώς η νίκη είχε κλειδώσει για την ΑΕΚ η οποία είχε φτάσει στην 9 νίκη της στο BCL.

Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης ήταν 80-56 με τους «Ενωσίτες» να χειροκροτάνε την προσπάθεια των παικτών του Λούκα Μπάνκι.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης 8 (1), Ματσιούλις 9 (2), Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης, Γκρίφιν 3 (1), Θίοντορ 5 (1), Σαντ-Ρος 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 22.

ΝΤΙΖΟΝ (Λοράν Λενιάμ): Βέμπερ 2, Αρσινάρ, Λελούπ, Χόλστον 5 (1), Εμεγκάνο 12 (1), Ουέιρ 11, Λουμ 8, Τσασάνγκ 8, Πίρσον 4, Ζουλιέν 6 (1).

Μπάνκι: «Έμφαση στην άμυνα με Ντιζόν»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ντιζόν 80-56: Με Χάντερ οδηγό (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.