ΑΡΗΣ BC

Άρης – Ντνίπρο 86-61: Πήρε ψυχολογία ενόψει Περιστερίου

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είδε το ματς σαν αγγαρεία, παρουσιάστηκε σοβαρή και πήρε τη δεύτερή της νίκη στον όμιλο

Σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικό παιχνίδι, ο Άρης πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Fiba Europe Cup, καθώς επικράτησε της Ντνίπρο με 86-61.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είδε το ματς σαν αγγαρεία, αλλά ως πρόβα ενόψει της αναμέτρησης της Κυριακής με το πρωτοπόρο της βαθμολογίας Περιστέρι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι είχαν 15 πόντους στον αιφνιδιασμό, 11 πόντους από λάθη αντιπάλων και κυριάρχησαν παρά τα δικά τους εύκολα λάθη.

Και με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς ο Άρης πήρε αρχικά μια διαφορά εννιά πόντων (16-7) για να κλείσει εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (24-12).

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να πλησιάσουν, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Άρη στο + 17 (43-24).

Οι “κίτρινοι” έβγαλαν και πάλι ενέργεια στην άμυνα και με 7/8 τρίποντα στην τρίτη περίοδο έφτασαν στο 75-52.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά, διότι χτύπησε σε μια διεκδίκηση του ριμπάουντ ο Σλαφτάκης και αποχώρησε με έντονους πόνους.

Ο Αγγέλου βρήκε την ευκαιρία να δώσει στον Στράτο Βουλγαρόπουλο τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής ως επαγγελματίας και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 86-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61.

ΑΡΗΣ: (10/15β., 20/36δπ., 12/28τρ., 38ρ., 22ασ., 18λ., 16κλ., 2κοψ.): Αγγέλου 11 (3/5τρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 8 (1), Χρηστίδης 1 (5ρ.), Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 15 (2/2β., 2/2δπ., 3/4τρ., 4ρ., 5ασ.), Χάρις 3 (5ασ.), Τζόουνς 19 (3/3β., 2/3δπ., 4/6τρ., 3κλ.), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 15 (1/1β., 7/8δπ., 8ρ., 2ασ.), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης 4 (3ρ., 3ασ., 4κλ.).

ΝΤΝΙΠΡΟ: (13/18β., 18/33δπ., 4/19τρ., 29ρ., 15ασ., 22λ., 8κλ.): Μισούλα 6, Σούντελ 8 (2), Τιμοφεγένκο 14 (2/2β., 6/8δπ.), Ζακουρντάιεφ 14 (3/6β., 4/5δπ., 1/5τρ.), Φεσένκο 2, Κοζεμιάκιν, Κουσνίροφ 2, Προκοπένκο, Ρέζβιν 12, Σίζοφ 3, Νατιάζκο, Βικοβέτσκι.

Άρης-Ντνίπρο: Γενική είσοδος με 5 ευρώ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ντνίπρο 86-61: Πήρε ψυχολογία ενόψει Περιστερίου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.