Ολυμπιακός – Χολαργός 88-78: O… παλιός είναι αλλιώς!

Νικηφόρο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην Α1 επικρατώντας 88-78 του Χολαργού

Ο νέος (Χολαργός) έβαλε κάποια θεματάκια στον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά οι Πειραιώτες άρχισαν νικηφόρα (88-78) την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο (24 πόντοι- 7 ριμπάουντ και 12 κερδισμένα φάουλ) ενώ οι Ουίλιαμς- Γκος (15 πόντοι), Αξέλ Τουπάν (12 πόντοι με 3/4 τρίποντα) και Ζακ ΛεΝτέι (11 πόντοι- 5 ριμπάουντ) ήταν «διψήφιοι» σε πόντους.

Οι Τζαβόντ Χόκινς και Θωμάς Κώττας (από 13 πόντους) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Χολαργού στον πρώτο αγώνα της ιστορίας του στην Basket League. Γιάνκοβιτς και Σπυριδωνίδης (από 12 πόντους) και Λοβ (11 πόντοι) ακολούθησαν.

Ο αγώνας είχε υψηλό τέμπο από την αρχή, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 27-22 στο πρώτο δεκάλεπτο και να έχει συνολικά 8/11 δίποντα, 9 ασίστ αλλά και 11 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Στον αντίποδα, ο Χολαργός είχε πετύχει 8 από τους 22 πόντους του από τον αιφνιδιασμό.

Οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου είχαν συνολικά 6/8 τρίποντα με πρωταγωνιστές τους Ουίλιαμς-Γκος και Τουπάν αλλά και σταθερή αξία τον Μιλουτίνοφ. Με 6 σερί τρίποντα (αποκορύφωμα το… τετράποντο του Γιάνις Τίμα στην εκπνοή) ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με +22 (σκορ 58-36) αλλά όλα άλλαξαν στην 3η περίοδο…

Πρώτα με σερί 12-0 μέσα σε 2 λεπτά κι επιμέρους σκορ 20-5 στα πρώτα 6 λεπτά της περιόδου, ο Χολαργός μείωσε σε 63-56 κι άρχισε να γίνεται απειλητικός. Η 3η περίοδος έληξε 70-64, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος με 8-0 στα πρώτα λεπτά και ουσιαστικά συντήρησε μια διαφορά 10 πόντων ως το τέλος φτάνοντας στο 88-78 απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε ποιότητα και σημάδια καλής δουλειάς από τον προπονητή.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 24, Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3), ΛεΝτέι 11 (1).

ΜΠΛΑΤ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 2, Λαβ 11 (2), Κώττας 13, Καμπερίδης 6 (2), Σπυριδωνίδης 12 (4), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 13 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Χολαργός 88-78: O… παλιός είναι αλλιώς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.