Χολαργός – Κολοσσός 74-60: Καταιγιστικός στο 4ο δεκάλεπτο!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι την 3η περίοδο, καθώς στην τέταρτη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και νίκησαν σχετικά εύκολα!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Χολαργός, που μπορεί να δυσκολεύτηκε με αντίπαλο τον Κολοσσό, αλλά τελικά επικράτησε με 74-60.

Κορυφαίος για τον Χολαργό ήταν ο Αγκμπελέσε με 17 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Γιάνκοβιτς με 11!

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από ήττα στην πρεμιέρα στο ΣΕΦ με 88-78 από τον Ολυμπιακό, όπως και οι φιλοξενούμενοι με 83-68 εντός έδρας από τον Προμηθέα. Το παιχνίδι λοιπόν ήταν οριακό και για τους δύο αντιπάλους, αφού μπορεί να είναι μόλις η 2η αγωνιστική, αλλά είναι δεδομένο ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στις πρώτες τρεις περιόδους, αλλά ο Χολαργός βρήκε το σθένος στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα! Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19, ενώ στο ημίχρονο ο Χολαργός είχε πάρει μία βραχεία κεφαλή τεσσάρων πόντων 37-33.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και μετά την τρίτη περίοδο (56-52), αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι αύξησαν την απόδοσή τους και με ένα επιμέρους σκορ 18-8 στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στη νίκη με 74-60. Και μάλιστα έχει μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Χολαργός είχε 0/12 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Α.Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 11, Οκερεάφορ 4, Αγκμπελέσε 17, Λαβ 7, Κώττας 2, Καμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 7, Σκουλιδάς, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Ν.Βετούλας): Δημάκος 7 (1), Άσκα 9, Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 9 (1), Μπράουνιγκ 8 (2), Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπίλης, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ντούρεν 4 (1).

Χολαργός: «Γράψε μαζί μας ιστορία»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χολαργός – Κολοσσός 74-60: Καταιγιστικός στο 4ο δεκάλεπτο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.