Χολαργός – Προμηθέας 57-69: Η… περιοδεία έκλεισε με θετικό πρόσημο

Επικράτησε του Χολαργού και κέρδισε κι άλλο έδαφος στην βαθμολογία

Το δρομολόγιο περιελάβανε Στρασβούργο – Ρέθυμνο – Βίλνιους και Αθήνα. Τέσσερις πόλεις, με πολλές ενδιάμεσες στάσεις, αλλά ο Προμηθέας δεν καταλαβαίνει τίποτα!

Η ομάδα της Πάτρας ολοκλήρωσε την… περιοδεία της σε Ελλάδα και Ευρώπη με νίκη, επικρατώντας στην Αθήνα του Χολαργού με σκορ 57-69.

Οι Πατρινοί έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και με κορυφαίους τους Μπράουν (19 πόντοι) και Λίποβι (15 πόντοι και 5 ριμπάουντ), ολοκλήρωσαν μια σειρά αγώνων εκτός έδρας, με 3 νίκες και μία ήττα (αυτή με την Στρασμπούρ).

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Προμηθέας είχε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων, η ομάδα του Μ. Γιατρά έβαλε… μπρος και τους Λίποβι και Μπράουν πήρε διαφορά 12 πόντων (18-31), όμως κάπου εκεί… μπλόκαρε. Ο Χολαργός με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, ροκάνισε την διαφορά και μείωσε στους 4 πόντους (29-33), αλλά και πάλι ο Μπράουν με ένα φόλοου κάρφωμα και ένα buzzer beater λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, έστειλε την διαφορά στο +9 (32-41) για το ημίχρονο.

Μικρό σερί και… +14

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην 3η περίοδο για τον Προμηθέα που είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και με βοήθεια στην επίθεση από τους Τσαϊρέλη και Γκίκα, μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +8 (46-54). Εκεί ακολούθησε ένα ακόμη σερί 6-0 και η διαφορά έφυγε στους 14 (46-60), με τους φιλοξενούμενους να κρατούν για το υπόλοιπο του αγώνα την διαφορά γύρω στους 10 πόντους και να φτάνουν άνετα στη νίκη.

Στην πρώτη του εμφάνιση με τον Προμηθέα, ο Όντουμ έμεινε άποντος, με δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Καμπερίδης, Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέσε 8 (9 ριμπ.), Λοβ 8, Κόττας 5, Σπυριδωνίδης 1, Φιτζπάτρικ 11, Χόκινς 4, Ντόρσεϊ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Κατσιβέλης 2, Τσαϊρέλης 10, Μέιερ 6, Λίποβι 15 (5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.)0, Μπράουν 19 (5/9 δίπ., 3/6 τριπ.), Σαλούστρος 2, Κασελάκης 4, Γκίκας 7, Όντουμ, Παρκς 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χολαργός – Προμηθέας 57-69: Η… περιοδεία έκλεισε με θετικό πρόσημο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.