Πανιώνιος – Ρέθυμνο 88-72: Οι Νεοσμυρνιώτες «βύθισαν» τους Κρητικούς

Την δεύτερή τους νίκη πανηγύρισαν οι Νεοσμυρνιώτες, ζορίζουν τα δεδομένα παραμονής για τους Κρητικούς που παραμένουν χωρίς νίκη

Σε ένα πρόωρο ντέρμπι παραμονής, ο Πανιώνιος νίκησε το Ρέθυμνο με 88-72 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι “κυανέρυθροι” κατέκτησαν το δεύτερο τους “ροζ” φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Εν αντιθέσει με τους Κρητικούς που παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη και το μέλλον τους μοιάζει δυσοίωνο.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Νέας Σμύρνης οι Σινγκλέρ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Μπέρι (21 πόντοι) και Ντόρσεϊ (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Για την ομάδα του Μυκονιάτη ξεχώρισαν οι Μπαρτ Τζούνιορ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Χριστοδούλου (12 πόντοι).

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-3, αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε και με σερί 7-0 βρέθηκε στο 11-10. Με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-15.

Στις αρχές του δευτέρου 10λεπτου, ο Πανιώνιος με σερί 9-0 ανέβασε την διαφορά στο 30-15. Αλλά οι Κρητικοί αφυπνίστηκαν και πέρασαν και μπροστά με 34-35 για πρώτη φορά με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο στο +1 (36-35).

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν Σίνγκλερ, Δίπλαρος και Παπαντωνίου προσέφεραν πόντους και ο Πανιώνιος με σερί 14-0 έφτασε στο 62-49.

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο μείωσε στους επτά (77-70 στο 35′). Αλλά η ολική ανατροπή δεν επετεύχθη. Με τους Μπέρι και Σινγκλέρ να σκοράρουν, οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (82-66 στο 37’) και κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βασίλης Φραγκιάς): Παπαντωνίου 8 (8 ασίστ), Μπέρι 21 (4 ριμπ.), Τέιλορ 6, Χάρις 10, Σινγκλέρ 20 (10 ριμπ.), Καμαριανός 2, Δίπλαρος 11 (4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (9 ριμπ.), Καμπερίδης, Χουγκάζ, Ρουμελιώτης, Γουντ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σταύρος Μυκονιάτης): Μπαρτ Τζούνιορ 17 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Κλάντον 2 (9 ριμπ.), Ραζής 3, Ντάνιελς 5, Μπρέισι-Ντέιβις 8, Οικονομόπουλος 2, Τζόνσον 7, Χριστοδούλου 12, Σιγκούνης 9, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Τζόουνς 7.

Λαύριο – Κολοσσός 74-70: Νίκη χωρίς Σερέλη

Ήφαιστος – ΠΑΟΚ 80-79: Από το χέρι του Σμιθ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Ρέθυμνο 88-72: Οι Νεοσμυρνιώτες «βύθισαν» τους Κρητικούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.