Χολαργός – Λαύριο 82-71: Νίκησε με Αγκμπελέσε και βλέπει οκτάδα!

Ο Χολαργός πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του με 82-71 επί του Λαυρίου και εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας

Ο Χολαργός κάνει εξαιρετικά πράγματα στην πρώτη του σεζόν στην Basket League και επιβεβαιώθηκε η πολύ καλή του πορεία και μετά τη νίκη με 82-71 επί του Λαυρίου!

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλά και πήραν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, γεγονός που τους εδραιώνει στην οκτάδα, ενώ ανάλογα και με το αποτέλεσμα στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό, μπορεί να τους φέρει μέχρι και την έκτη θέση.

Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα των βορείων προαστίων είχε ο Αγκμπελέσε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνκοβιτς είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ και μάλιστα με ένα εξαιρετικό φόλοου κάρφωμα!

Από την άλλη, το Λαύριο δεν τα πάει καλά κι έκλεισε το 2018 με πέντε συνεχόμενες ήττες και συνολικό ρεκόρ 3-8!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ως ισορροπημένο με τις δύο ομάδες κοντά, όμως ο Χολαργός πήρε μία μικρή διαφορά κι ανέβηκε στο +6 (25-19), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (46-39).

Εκεί που έγειρε η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Χολαργός έκανε ένα επί μέρους 19-8 και ανέβασε πολύ τη διαφορά υπέρ του, κλείνοντας την περίοδο στο 65-47!

Το Λαύριο αντέδρασε και αντεπιτέθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, και παρά το γεγονός ότι «ψαλίδισε» τη διαφορά δεν μπόρεσε να κάνει καλύτερο και το σκορ έληξε στο 82-71!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 13, Οκερεαφόρ 7 (1), Αγκμπελέσε 18, Χόκινς 14 (2), Κοττάς 1, Καμπερίδης 5 (1), Σπυριδωνίδης, Τάλτον 14 (3), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 6.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κακλαμανάκης 10, Νίξον, Κουζέζογλου 9, Τζόουνς 5, Λαμπ 23 (2), Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Λούντζης 1, Μιλόσεβιτς 3 (1), Περράκης, Λεγκίκας, Οντιάσε 4, Ίνγκλις 11 (1).

Ολυμπιακός: Τραυματίστηκε ο Τίμα

Τουπάν: «Να ανακάμψουμε και να βελτιωθούμε»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χολαργός – Λαύριο 82-71: Νίκησε με Αγκμπελέσε και βλέπει οκτάδα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.