ΑΕΚ – Πανιώνιος 73-62: Ο Χάντερ των ρεκόρ

Ο Χάντερ με ρεκόρ καριέρας στην Basket League (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη επί του Πανιώνιου με 73-62

Με ηγέτη τον Βινς Χάντερ η ΑΕΚ νίκησε τον Πανιώνιο με 73-62 στο ΟΑΚΑ, για την 11η αγωνιστική της Basket League, κλείνοντας επιτυχημένα το 2018.

Ο Χάντερ τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, έχοντας 10/11 δίποντα (91%) και 10 ριμπάουντ, επιτυγχάνοντας ρεκόρ καριέρας με την ΑΕΚ στην Basket League.

Η ΑΕΚ δεν ικανοποίησε με τη συνολική της εμφάνιση, καθώς για 33 λεπτά ο Πανιώνιος διεκδικούσε τη νίκη.

Σε εκείνο το σημείο κρίθηκε το παιχνίδι, η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 15-2, με επτά πόντους από τον Χάντερ και πέντε από τον Λαρεντζάκη, μετέτρεψε το… εύθραυστο 56-54 σε 71-56, φθάνοντας στην 8η νίκη της.

Από την άλλη ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε στα τελευταία επτά λεπτά να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ένωσης, γνωρίζοντας την 8η ήττα.

Στην πρώτη περίοδο βρέθηκε να κυνηγά τον Πανιώνιο, όμως με ένα 8-2, προηγήθηκε 24-21.

Με σερί 9-0, από τους Χάντερ και Σάκοτα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 35-24 στο 16΄, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την αμυντική της απόδοση, πλησίασαν στο 37-36, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Νέο ξέσπασμα έφερε την ΑΕΚ και πάλι στο +11 (49-38, στο 25’), αλλά και πάλι ο Πανιώνιος είχε απάντηση και με σερί 11-0, ισοφάρισε σε 49-29 (29’), όμως δίποντο από τον Ρόμπερτσον και  buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη η ΑΕΚ μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με αέρα πέντε πόντων (54-49).

Εκεί το 15-2 από το 33′ και μετά, ήταν κι αυτό που έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62.

AEK (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 5, Ματσιούλις 4, Χάντερ 24, Σαντ-Ρος 2, Ράταν-Μέις 2, Μωραΐτης, Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 4, Ρόμπερσον 4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 8 (1), Ντόρσεϊ 11 (11 ριμπάουντ), Μπέρι 15 (1), Σινγκλέρ  5, Όστιν 6, Δίπλαρος 1, Τέιλορ 11, Χάρις 5 (1), Ρουμελιώτης.

Basket League: Η βαθμολογία και τα αποτελέσματα (11η αγων.)

Περιστέρι – Κολοσσός 73-70: Ο Βασιλόπουλος κράτησε το αήττητο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Πανιώνιος 73-62: Ο Χάντερ των ρεκόρ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.