Πανιώνιος – Ήφαιστος Λήμνου 76-93: Πικρό αντίο στο «Αρτάκης»

Ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε νικηφόρα με 93-76 από το «Αρτάκης» επί του Πανιωνίου στο τελευταίο παιχνίδι στην ιστορική έδρα των «κυανέρυθρων»

Ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε σαν… σίφουνας από το «Αρτάκης» και νίκησε 93-76 τον Πανιώνιος, ο οποίος αποχαιρέτησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο την ιστορική του έδρα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαρχής καλύτεροι και πήραν από την αρχή το προβάδισμα, χωρίς να ανησυχούν ιδιαίτερα στη διάρκεια του αγώνα.

Ήδη από το 5’, ο Ήφαιστος είχε φτιάξει μία διαφορά επτά πόντων (10-17), η οποία μάλιστα έφτασε το +13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-34).

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία αντίδραση και μείωσαν στους οκτώ (26-34), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια και με ένα καλό σερί πήγαν τη διαφορά στο +17 (31-48), αλλά στο ημίχρονο έπεσε και έμεινε στο +11 (41-52).

Ο Πανιώνιος πάλεψε για να μείνει κοντά, αλλά δεν κατάφερε ουσιαστικά να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους και να πλησιάσει τον Ήφαιστο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι τα πήγαν πολύ καλά και το τελικό 76-93, ήρθε σε χαρακτηριστική ευκολία.

Τα δεκάλεπτα: 21-34, 41-52, 59-70, 76-93

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 5, Ελ-Αμίν 5, Ντόρσεϊ 5, Μπέρι 32 (3), Χάρις 8 (2), Καμαριανός 2, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος, Καμπερίδης 7 (1), Τέιλορ 2, Χουγκάζ, Όστιν 10 (1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2), Έβανς 17, Γουίγκινς 12 (2), Σμιθ 19 (3), Φρεϊμάνις 10, Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος 3, Σταμάτης 5 (1), Γόντικας 9, Γαρέζος.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 88-79: Άνετος και ωραίος!

Λαύριο – Ρέθυμνο 93-94: Ματσάρα και διπλό ελπίδας!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Ήφαιστος Λήμνου 76-93: Πικρό αντίο στο «Αρτάκης»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.