ΕΛΛΑΔΑ

Β’ Εθνική: Σαρωτικός Ιωνικός, στην κορυφή ο Χαρίλαος Τρικούπης

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ένα σαρωτικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον πρωτοπόρο του Νότιου Όμιλου, Ιωνικού Νικαίας, προκειμένου να πετύχει την 22η νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής με αντίπαλο το Κορωπί. Οι πρωτοπόροι σημείωσαν 65 πόντους στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το -9 του πρώτου ημιχρόνου σε +18 στο τέλος (108-84), χαλώντας το ντεμπούτο...

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ένα σαρωτικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον πρωτοπόρο του Νότιου Όμιλου, Ιωνικού Νικαίας, προκειμένου να πετύχει την 22η νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής με αντίπαλο το Κορωπί.

Οι πρωτοπόροι σημείωσαν 65 πόντους στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το -9 του πρώτου ημιχρόνου σε +18 στο τέλος (108-84), χαλώντας το ντεμπούτο του Δημήτρη Παπαδόπουλου στον πάγκο των ηττημένων. Αυτή ήταν η 8η φετινή κατοστάρα για τον Ιωνικό, με τους Κανονίδη (25π., 12 ριμπ.), Βασιλόπουλο (20π. με 4 τρίποντα και 16 ασίστ) και Παλαιοχωρίτη (21π. με 7 τρίποντα) να είναι οι πρώτοι σκόρερ του. Για το Κορωπί, 27 πόντους πέτυχε ο Σιμιτζής.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

ΑΕ Ν. Κηφισιάς-ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος 81-66

Πανερυθραϊκός-Ηράκλειο 71-76

Πρωτέας Βούλας-Παγκράτι 79-45

Πανελευσινιακός-ΚΑΟ Κορίνθου 77-60

Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Διαγόρας Δρυοπιδέων 89-93 (παρ., κ.α.: 81-81)

16. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 29 (6-17)

*Ιπποκράτης και ΕΦΑΟΖ μετρούν από ένα παιχνίδι λιγότερο.