EUROLEAGUE

Euroleague: Νίκησε η Μακάμπι και το… μπάσκετ (vids)

Διαβάστε τι έγινε στις αναμετρήσεις της Euroleague το βράδυ της Πέμπτης (27/12)

Το τρίποντο του Τζεφ Μπρουκς στα 3’’ από τη λήξη δεν ήταν εύστοχο, με συνέπεια η Μακάμπι Τελ Αβίβ να επικρατήσει 94-92 της Αρμάνι Μιλάνο.

Ο πλέον καταλυτικός παίκτης για την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ, αφού σημείωσε 32 πόντους με 5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 κερδισμένα φάουλ!

Χαρακτηριστικό είναι ότι κατέγραψε το 11ο μεγαλύτερο index rating στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague (+44).

Ο Άλεξ Τάιους σημείωσε 2/2/ βολές στα 53’’, προτού ο Μάικ Τζέιμς αστοχήσει σε εκτός ισορροπίας σουτ στα 28’’ και ο Κέντρικ Ρέι διαμορφώσει το τελικό 94-92 με βολή.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 46-48, 75-75, 94-92

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 3, Γουίλμπεκιν 13 (3), Ο’Μπράιαντ 32 (5), Καλοϊάρο 3 (1), Ρολ 3 (1), Κέιν 12 (2), Τάιους 16, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 7 (1), Ζούσμαν 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 16 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μίτσοβ 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 10, Μπέρτανς, Ταρτσέβσκι 10, Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 7 (1), Τσιντσαρίνι, Μπρουκς 13 (1), Τζέρελς 3 (1).

Η Μπάρτσα ξύπνησε στο β’ ημίχρονο

Με τρομερή άμυνα στο β’ ημίχρονο (δέχθηκε μόλις 15 πόντους), η Μπαρτσελόνα επικράτησε 80-65 της Αναντολού Εφές στη Βαρκελώνη.

Η τουρκική ομάδα έβαλε 6 από τα πρώτα 7 τρίποντα που επιχείρησε και έχασε τα 19 από τα επόμενα 22!

Αυτό ήταν ένα από τα σημεία-κλειδιά για τη διαφοροποίηση της εικόνας στο β’ ημίχρονο.

Συνολικά η τουρκική ομάδα δεν έβαλε ούτε ένα σουτ εκτός ρακέτας σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και είχε συνολικά 0/13 τρίποντα και 5/11 δίποντα μετά την ανάπαυλα.

Συνεπώς, δικαιολογημένα το 39-50 του α’ ημιχρόνου μετατράπηκε σε επιμέρους 41-15 στο β’.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 39-50, 59-57, 80-65.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 13 (8 ριμπάουντ), Πάνγκος 7 (1), Ρίμπας 8 (2), Σίνγκλετον 13 (2), Χάνγκα 10, Ερτέλ 8 (1), Οριόλα 14 (2), Κούριτς, Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 7 (1), Μπομπουά 8 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 13 (2), Μοερμάν 7 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 11 (2), Αντερσον 6 (1), Ντάνστον 8, Σίμον 3.

Επέστρεψε στις νίκες η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με διπλό στην έδρα της Χίμκι με 85-77, αφήνοντας πίσω της την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να τελειώσουν πιο εύκολα το ματς, το οποίο όμως έγινε ντέρμπι στην τρίτη περίοδο.

Ωστόσο, αντέδρασαν πολύ καλή στην αντεπίθεση των Ρώσων και πήραν στο τέλος το ροζ φύλλο. Έτσι μετά το τέλος του πρώτου γύρου, η Μπασκόνια είναι στο 7-8, ενώ η Χίμκι είναι στο 5-10.

Η Μπασκόνια είχε σε πολύ καλή μέρα τους Σιλντς, Σενγκέλια, Βόιγκτμαν και Τζάνινγκ, οι οποίοι ήταν όλοι σε διψήφιο αριθμό πόντων και έφτασαν εύκολα στη νίκη στο φινάλε του πρώτου γύρου της Euroleague.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Βάσκους να είναι στο 27-19, ενώ στο ημίχρονο παρέμειναν μπροστά με 43-36. Στην τρίτη περίοδο το σκορ πήγε στο 36-45, πριν προκύψει μία μικρή διακοπή από το κάρφωμα το Σενγκέλια.

Μετά τη διακοπή, η Χίμκι, η οποία εξακολουθεί να παίζει χωρίς τον Σβεντ, αντέδρασε και έφτασε στο 48-48, ενώ έκλεισε την περίοδο στο 58-57.

Όμως η Μπασκόνια κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με κορυφαίο τον Χιλιαρντ, γύρισε το ματς, πήρε προβάδισμα δέκα πόντων και δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85

ΧΙΜΚΙ: Μποστ 8 (2), Κρόκερ 3 (1), Βιάλτσεφ, Γκριν 5 (1), Ζάιτσεφ 1, Μάρκοβιτς 14 (2), Μόνια 6 (2), Γκουμπάνοφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Τζένκινς 13 (2), Τόμας 5, Μίκι, 19  (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Πανάβα, Βιλντόζα 10 (2), Γκονζάλες, Βόιγκτμαν 14 (2), Χουέρτας 5, Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ 1, Ποϊριέρ 6, Σενγκέλια 8, Σιλντς 15 (3), Χίλιαρντ 14 (1).

Νταρουσάφακα – Ολυμπιακός 79-75: Αγνώριστοι «ερυθρόλευκοι»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euroleague: Νίκησε η Μακάμπι και το… μπάσκετ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.