ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Φόβος και τρόμος η Μπασκόνια, νίκη με +50!

Πέρασε με το εντυπωσιακό 110-60 από την έδρα της Φουενλαμπράδα, η 3η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα

Η Μπασκόνια φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια, την Τετάρτη (17/10) για τη 2η αγωνιστική της Euroleague και η ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων, «φρόντισε» να στείλει μήνυμα: Νίκησε με το εντυπωσιακό 110-60 την Φουενλαμπράδα στη Μαδρίτη, πετυχαίνοντας την 3η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο +55 η Μπαρτσελόνα, στο +53 η Ρεάλ

Το σχετικό ρεκόρ ανήκει στην Μπαρτσελόνα, όταν το 1986 νικούσε την Μπρεογκάν με διαφορά 55 πόντων (82-137), ενώ στη δεύτερη θέση είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, το 1985 είχε επικρατήσει στην έδρα της Πένιας Ρεκρεατίβας με διαφορά 53 πόντων (65-118).

Οι παίκτες της Μπασκόνια «πυροβολούσαν» από τα πρώτα δευτερόλεπτα, προηγήθηκαν 31-8 στο τέλος του πρώτου 10άλεπτου, ενώ η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 38 πόντους (63-25) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό ολοκληρώθηκε και η 3η περίοδος, με το σκορ να είναι στο 42-90, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

19 τρίποντα

Για να έρθει μια τέτοια διαφορά χρειάστηκε οι παίκτες της Μπασκόνια να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι. Τελείωσαν τον αγώνα με 19/34 τρίποντα (55%) και 19/32 δίποντα (59%), μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έβγαλαν 29 ασίστ.

Ο Ντάρουμ Χίλιαρντ σημείωσε 28 πόντους (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), ο Γιοχάνες Βόιτμαν είχε 20 πόντους, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε ο Τζέισον Γκρέιντζερ.

Δεν δυσκολεύτηκε η Ρεάλ κόντρα στη Μπανταλόνα (vid)

H Μπαρτσελόνα ξέσπασε στη Σαραγόσα (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φόβος και τρόμος η Μπασκόνια, νίκη με +50!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.