FEATURED

Κολοσσός – Κύμη 97-90: Πρώτη νίκη στη δεύτερη παράταση για τους Ροδίτες!

Το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κολοσσός που επικράτησε στην έδρα του, της Κύμης με 97-90 για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Για να συμβεί όμως αυτό, χρειάστηκαν δύο παρατάσεις, δύο λάθος επιλογές του Μπολντς αλλά και ένα καλό φίνις στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν το σοκ με τον Ντιγκς (δείτε εδώ σχετικά) βρήκαν λύσεις στην αντεπίθεση των Ευβοιωτών στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως και το φινάλε του αγώνα και στα 13” για το τέλος ο Μπολντς έβαλε μπροστά στο σκορ την Κύμη με 73-71 όμως στα 4” ο Μαυροειδής ισοφάρισε σε 73-73. Ο Μπολντς ανέλαβε την τελευταία επίθεση της Κύμης, αστοχώντας σε τρίποντο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην πρώτη παράταση. Εκεί στο φινάλε της ο Ντουρέν με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 83-83 με τον Μπολντς να κάνει λάθος στην τελευταία κατοχή και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στη δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο εξτρά πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν περισσότερες ανάσες αλλά και καθαρό μυαλό. Η Κύμη σπατάλησε τόσο τις ευκαιρίες που είχε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών όσο και τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι παίκτες της με αποτέλεσμα η νίκη (97-90) να μείνει στη Ρόδο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Κολοσσού, ενώ για την Κύμη η δεύτερη ήττα. Και μάλιστα η δεύτερη που κρίνεται στο φινάλε, όπως και μία εβδομάδα νωρίτερα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στη Χαλκίδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73, 83-83, 97-90.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Ν.Βετούλας): Μαυροειδής 22 (8/9 δίπ., 6/8 βολές, 13 ριμπ., 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Ντιγκς 6, Κέμπτον, Ντουρέν 26 (6/15 δίπ., 2/5 τρίπ., 8/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψ.), Μπράουνινγκ 17 (7/15 δίπ., 1/4 τρίπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ, 1 κλέψ.), Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος 1, Παπαδάκης, Άσκα 13 (5/14 σουτ, 10 ριμπ., 2 ασίστ), Γκιμπς 12 (5/15 σουτ).

ΚΥΜΗ (Γ.Καστρίτης): Μπολντς 31 (11/20 δίπ., 2/4 τρίπ., 3/5 τρίπ., 10 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Χόρτον 14, Σαγκς 15 (1/2 τρίπ., 7 ριμπ.), Κάμφορ 2 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 10, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3 (1), Τουτζιαράκης 5, Ουμπίλα 7.

Έτσι νίκησε την Γκραν Κανάρια ο Παναθηναϊκός (vid)

Περιστέρι – Χολαργός 71 – 62: Πετάει σε ουρανό δίχως σύννεφα

Ρέθυμνο – ΑΕΚ 57-66: Κακό ματς, καλή νίκη

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Κύμη 97-90: Πρώτη νίκη στη δεύτερη παράταση για τους Ροδίτες!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.