ΓΑΛΛΙΑ

Η Στρασμπούρ «πέταξε» εκτός League Cup τη Λιόν

Τρία δοκάρια και χαμένο πέναλτι του Φεκίρ είχε η Ολιμπίκ που υπέστη αποκλεισμό-σοκ

Μία ακόμα έκπληξη στο League Cup Γαλλίας, όπου η Στρασμπούρ νίκησε εκτός έδρας της Λιόν με 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 26’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αζορκέ.

Το γκολ του Φεκίρ στο 39′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τους “Λιονέ” να έχουν δύο δοκάρια στο 43’ και στο 45’, με τα σουτ των Τεριέ και Ντεπάι.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου κέρδισαν και πέναλτι, με τον Φεκίρ να αστοχεί στην εκτέλεσή του.

Τελικά η Λιόν ισοφάρισε με τον Τραορέ στο 49ο λεπτό.

Ωστόσο η Στρασμπούρο πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Κονέ, μετά από ασίστ του Λινάρ.

Η Ολιμπίκ είχε ένα ακόμα δοκάρι με τον… συνήθη ύποπτο Φεκίρ.