ΑΓΓΛΙΑ

Ματσάρα χωρίς γκολ στο Κάρντιφ!

Η Νιούκαστλ έπαιζε με δέκα παίκτες από τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις κι έμεινε το 0-0 με την Κάρντιφ!

Η Νιούκαστλ σπατάλησε μία τεράστια ευκαιρία να πάρει την πρώτη φετινή της νίκη, αφού έμεινε στο 0-0 με την Κάρντιφ, αλλά έχασε πέναλτι στο 95’!

Ο Μόρισον ανέτρεψε τον Μούτο και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κένεντι, αλλά με μία κάκιστη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στην… αγκαλιά του Έθεριτζ και τους οπαδούς της Κάρντιφ να πανηγυρίζουν.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ θα μπορούσε να κλέψει τη νίκη, αφού έπαιζε με δέκα παίκτες από το 66’ λόγω της σωστής αποβολής του Χέιντεν (είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Μανκίγιο), αλλά σπατάλησε την ευκαιρία.

Το παιχνίδι είχε αρκετές συγκινήσεις από την αρχή του αγώνα μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός ότι δεν άνοιξε το σκορ. Η Κάρντιφ ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη μέσα στο γήπεδο, ενώ η Νιούκαστλ τυχερή που δεν έπαιζε από το πρώτο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, αφού ο διαιτητής θα μπορούσε να αποβάλει τον Κένεντι για πολύ σκληρό μαρκάρισμα και τον Μανκίγιο με δεύτερη κίτρινη.

Παρ’ όλα αυτά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τη αποβολή του Χέιντεν, η Νιούκαστλ έδειξε χαρακτήρα. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε «κλέψει» τη  νίκη στις καθυστερήσεις. Το πέναλτι ήταν σωστό, αλλά ο Κένεντι σπατάλησε την ευκαιρία να δώσει τους τρεις πρώτους βαθμούς στους «ανθρακωρύχους», οι οποίοι έμειναν στο 0-0 με την Κάρντιφ.

ΚΑΡΝΤΙΦ (Ν. Γουόρνοκ): Έθεριτζ, Μάνγκα, Μπαμπά, Μόρισον, Μπένετ, Άρτερ, Ραλς, Μέρφι (78’ Μέντεζ-Λάινγκ), Καμαράσα (76’ Ριντ), Χόιλετ (83’ Πάτερσον), Ζοχορέ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Ρ. Μπενίτεθ): Ντουμπράβκα, Κλαρλ, Λασέλες, Ντουμέτ, Μανκίγιο (46’ Χέιντεν), Σέλβι, Ντιαμέ, Ρίτσι (70’ Μέρφι), Κένεντι, Ζοσέλου, Πέρεθ (65’ Μούτο).

Μάντσεστερ Σίτι – Χάντερσφιλντ (15:30)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18:00)

Συνεχίζει να αρνείται την πώληση του Πογκμπά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ματσάρα χωρίς γκολ στο Κάρντιφ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.