ΑΓΓΛΙΑ

Στο Champions League η Λίβερπουλ, “κατοστάρα” η Σίτι

Εύκολο απόγευμα είχε η Λίβερπουλ, καθώς επιβλήθηκε 4-0 της Μπράιτον στο “Άνφιλντ” και εξασφάλισε την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League. Πρόσωπο του αγώνα ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος άνοιξε το σκορ και έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Premier League που φτάνει τα 32 γκολ. Η Μάντσεστερ Σίτι, από την πλευρά της, νίκησε 1-0...

Εύκολο απόγευμα είχε η Λίβερπουλ, καθώς επιβλήθηκε 4-0 της Μπράιτον στο “Άνφιλντ” και εξασφάλισε την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League.

Πρόσωπο του αγώνα ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος άνοιξε το σκορ και έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Premier League που φτάνει τα 32 γκολ.

Η Μάντσεστερ Σίτι, από την πλευρά της, νίκησε 1-0 στην έδρα της Σαουθάμπτον με γκολ του Γκάμπριελ Ζεζούς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και έγινε η πρώτη ομάδα της Premier League που τερματίζει με 100 βαθμούς.

Η Τσέλσι, αντίθετα, έχασε 3-0 εκτός έδρας από τη Νιούκαστλ και θα αρκεστεί στο Europa League με την Άρσεναλ και την Μπέρνλι.

Οι “κανονιέρηδες”, στο τελευταίο τους ματς με τον Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο, επικράτησαν 1-0 της Χάντερσφιλντ με γκολ του Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

«Aντίο Αρσεν και σε ευχαριστούμε» (pic+vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Γουότφορντ με 1-0 στο “αντίο” του Μάικλ Κάρικ (βγήκε στο 85′ και αποθεώθηκε), αλλά το -19 από τη Σίτι αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά του 1ου με τον 2ο στην Premier League.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής

Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 1-2 (39′ Γουντ – 74′ Κινγκ, 90+3′ Γουίλσον)

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Μπρομ 2-0 (70′ Ζαά, 78′ Φαν Άανχολτ)

Χάντερσφιλντ – Άρσεναλ 0-1 (38′ Ομπαμεγιάνγκ)

Λίβερπουλ – Μπράιτον 4-0 (26′ Σαλάχ, 40′ Λόβρεν, 53′ Σολάνκε, 85′ Ρόμπερτσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 1-0 (34′ Ράσφορντ)

Νιούκαστλ – Τσέλσι 3-0 (23′ Γκέιλ, 59′, 63′ Πέρεθ)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (90+4′ Ζεζούς)

Σουόνσι – Στόουκ 1-2 (14′ Κινγκ – 31′ Εντιάιγ, 41′ Κράουτς)

Τότεναμ – Λέστερ 5-4 (7′, 76′ Κέιν, 49′, 60′ Λαμέλα, 53′ αυτ. Φουχς – 4′, 73′ Βάρντι, 16′ Μαχρέζ, 47′ Ιχεανάτσο)

Γουέστ Χαμ – Έβερτον 3-1 (39′, 82′ Λανσίνι, 63′ Αρναούτοβιτς – 74′ Νιάς)