EUROPA LEAGUE

Με «πεντάρα» στα ημιτελικά η Μαρσέιγ

Γλίτωσε το πατατράκ η Άρσεναλ, θρίαμβος για Ζάλτσμπουργκ, πέρασε η Ατλέτικο

Με πέντε διαφορετικούς σκόρερ, αλλά χωρίς τον Κώστα Μήτρογλου ανάμεσά τους, η Μαρσέιγ έφτασε σε μεγαλειώδη ανατροπή με 5-2, παρά το 0-1 του πρώτου αγώνα και το προβάδισμα της Λειψίας στο “Βελοντρόμ”.

Το κλειδί της πρόκρισης ήταν ότι έβαλε τρία γκολ στο α’ ημίχρονο ευρωπαϊκού αγώνα για πρώτη φορά από τις 3 Νοεμβρίου 2010 και το ματς με τη Ζίλινα.

Με το εντυπωσιακό 5-2, η Μαρσέιγ έφτασε σε ημιτελική φάση Κυπέλλου UEFA/Europa League για τρίτη φορά στην ιστορία της μετά τις σεζόν 1998-99 και 2003-04.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Γιοάν Πελέ, Σακάι, Καμαρά, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Μαξίμ Λοπέζ, Σανσόν, Τοβέν (83′ Οκάμπος), Σαρ (28′ Ραμί), Παγέτ (83′ Ανγκισά), Μήτρογλου.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Ίλσανκερ, Κονατέ, Ουπαμεκανό (66′ Μπερνάρντο), Κλόστερμαν, Ντέμε (54′ Φόρσμπεργκ), Καμπλ, Κεϊτά, Ζάμπιτσερ (59′ Πόουλσεν), Μπρούμα, Ογκιστέν.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση της Σπόρτινγκ στο α’ ημίχρονο δεν έφτανε για να υπερκαλυφθεί το 0-2 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα της Λισαβόνας επικράτησε 1-0 με γκολ του Μοντέρο στο 28ο λεπτό, όμως ο Όμπλακ κατέγραψε 1-2 καλές επεμβάσεις και το σκορ έμεινε σε επιθυμητά για την Ατλέτικο επίπεδα.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Ριστόβσκι (80′ Ντουμπιά), Κοάτες, Ματιέ (26′ Πέτροβιτς), Ακούνια, Αντρέ Πίντο, Μπατάγλια, Μπρούνο Φερνάντες, Ζέλσον Μαρτίνς, Μπράιαν Ρουίς (70′ Ρούμπεν Ριμπέιρο), Φρέντι Μοντέρο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουάνφραν, Σάβιτς, Γκοντίν, Λούκας Ερνάντεθ (46′ Βρσαλκο), Σαούλ, Γκάμπι, Βιτόλο (60′ Άνχελ Κορέα), Κόκε, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (52′ Τόρες).

Ίδρωσε αλλά απέφυγε το πατατράκ η Άρσεναλ, η οποία ταξίδεψε στη Μόσχα με το υπέρ της 4-1, προτού βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0!

Ο Τσάλοβ στο 39′ και ο Ναμπάμπκιν στο 50′ έδωσαν το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ, όμως ο Γουέλμπεκ μείωσε στο 75′ και έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή (σκόραρε σε δύο διαδοχικά ματς με τους “κανονιέρηδες” από τον Ιανουάριο του 2014).

Ο Ράμσεϊ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις για την Άρσεναλ που αγνοούσε την παρουσία σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης από τη σεζόν 2008-09.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Ναμπάμπκιν, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Κουτσάεβ, Μπίστροβιτς (72′ Νάτχο), Τζαγκόεβ (38′ Βιτίνιο), Γκολόβιν, Τσάλοβ (79′ Μιλάνοφ), Μούσα.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπελερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ (69′ Τσέιμπερς), Μεσούτ Εζίλ, Γουέλμπεκ, Λακαζέτ (77′ Ιγουόμπι).

Εκπληκτικό ματς με πολλά γκολ διεξήχθη και στην Αυστρία, όπου η Ζάλτσμπουργκ απάντησε στο 4-2 της Λάτσιο με 4-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έφτασε τα 39 γκολ σε 42 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις στο 55′, αλλά η αυστριακή ομάδα απάντησε στο επόμενο λεπτό με τον Νταμπούρ και σε 247 δευτερόλεπτα (72′-76) έβαλε άλλα τρία γκολ (!) θέτοντας νέο σχετικό ρεκόρ στο Europa League.

Αϊνταρά, Χουάν και Λάινερ υποχρέωσαν ακόμη έναν ιταλικό σύλλογο σε οδυνηρό αποκλεισμό μετά τον τρόπο που η Γιουβέντους τέθηκε νοκ-άουτ από τη Ρεάλ στο Champions League.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Αντρέ Ραμάλιο, Τσάλετα-Τσαρ, Ούλμερ, Σλάγκερ, Αϊνταρά, Μπερίσα, Γιάμπο (84′ Μιναμίνο), Χουάνγκ Χι-Τσαν (79′ Γκούλμπραντσεν), Ντάμπουρ.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστα (60′ Λουκάκου), Λουίζ Φελίπε, Ντε Φράι, Ράντου, Λούλιτς, Λούκας Λέιβα (77′ Νανί), Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (69′ Φελίπε Άντερσον), Λουίς Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών

Μαρσέιγ – Λειψία 5-2 (6′ αυτ. Ίλσανκερ, 9′ Σαρ, 38′ Τοβέν, 60′ Παγέτ, 90+4′ Σάκαϊ – 2′ Μπρούμα, 55′ Ογκιστέν)

Σπόρτινγκ – Ατλέτικο 1-0 (28′ Μοντέρο)

ΤΣΣΚΑ – Άρσεναλ 2-2 (39′ Τσάλοβ, 50′ Ναμπάμπκιν – 75′ Γουέλμπεκ, 90+2′ Ράμσεϊ)

Ζάλτσμπουργκ – Λάτσιο 4-1 (56′ Νταμπούρ, 72′ Αϊνταρά, 74′ Χουάν, 76′ Λάινερ – 55′ Ιμόμπιλε)

*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

Δείτε τα γκολ στο ματς της Μασσαλίας, της Λισαβόνας, της Μόσχας και τoυ Ζάλτσμπουργκ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με «πεντάρα» στα ημιτελικά η Μαρσέιγ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.