Έσωσε την ζημιά που πήγε να πάθει η Μαρσέιγ

Οι φιλοξενούμενοι, που έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στη ροή του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Η αρχή έγινε στο 38’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπουριγκό και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Σάαρ. Η Μαρσέιγ δεν απογοητεύτηκε, πίεσε πολύ και μεθοδικά στην επανάληψη και...

Η Μαρσέιγ δεν απογοητεύτηκε, πίεσε πολύ και μεθοδικά στην επανάληψη και μείωσε νωρίς με τον Οκάμπος στο 53’. Η είσοδος του Κώστα Μήτρογλου στο 65’, έδωσε και άλλες λύσεις, με τον Έλληνα επιθετικό να έχει συμμετοχή στο γκολ της ισοφάρισης. Συγκεκριμένα, τελείωσε μία φάση με προβολή προς την εστία, η μπάλα βρήκε στον Μπενσεμπαϊνί ο οποίος έβαλε αυτογκόλ.

Οι γηπεδούχοι που έφτασαν στους πέντε βαθμούς, πίεσαν μέχρι το φινάλε για την πλήρη ανατροπή, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά η Ρεν κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από τη Μασσαλία.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 24/8

Λιόν – Στρασμπούρ 2-0 (42′ Τεριέ, 64′ Τραορέ)

Σάββατο 25/8

Παρί Σεν-Ζερμέν – Ανζέ 3-1 (12′ Καβάνι, 51′ Εμπαπέ, 66′ Νεϊμάρ – 22′ πεν. Μανγκανί)

Αμιάν – Ρεμς 4-1 (22’ Γκναχόρ, 58’ Γκοντός, 67’ & 73’ Κονατέ – 84’ Καφαρό)

Μονπελιέ – Σεντ-Ετιέν 0-0

Ναντ – Καέν 1-1 (80’ πεν. Σάλα – 37’ Κριβελί)

Νις – Ντιζόν 0-4 (67’ Ναϊέφ, 83’ Ουσαμά, 86’ & 93’ Κεϊτά)

Τουλούζ – Νιμ 1-0 (80’ πεν. Γκραντέλ )

Κυριακή 26/8

Λιλ – Γκινγκάμπ 3-0 (7′ Χέκα, 10′ & 73′ Μπαμπά)

Μπορντό – Μονακό 2-1 (48′ & πεν. 90’+2 Καμανό – 63΄Πελέγκρι)

Μαρσέιγ – Ρεν 2-2 (54’ Οκάμπος, 72’ αυτ. Μπενσεμπαϊνί- 36’ πεν. Μπυριγκιάντ, 45’+1 Σαρ)