ΓΑΛΛΙΑ

Mε ανατροπή το απόλυτο η Παρί Σεν Ζερμέν (vid)

Οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν 3-1 εκτός έδρας της Ρεν

Το απόλυτο στη Ligue 1 εξακολουθεί να έχει η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Ρεν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ του Ραμπιό, αλλά ο Ντι Μαρία ισοφάρισε στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου με εξαιρετικό σουτ.

Ο Μενιέ με υπέροχο τελείωμα ανέτρεψε τα δεδομένα στο 61′ και άνοιξε τον δρόμο για το 6/6 της Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία κλείδωσε τη νίκη στο 83′ με γκολ του Τσουπό-Μοτίνγκ.

Να σημειωθεί ότι την εστία των πρωταθλητών υπερασπίστηκε μετά από έναν μήνα ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν.

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Μεσέ, Μπενσεμπαϊνί, Γκρενιέ, Αντρέ, Λεά (62′ Μπεν Αρφά), Σαρ, Νιάνγκ (81′ Ντελ Καστιγιό), Μπουριζό (75′ Σιμπατσέ).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Μενιέ (87′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Κιμπέμπ, Μπερνάτ, Βεράτι (78′ Τσουπό-Μοτίνγκ), Ραμπιό, Ντι Μαρία, Ντράξλερ, Καβάνι, Νεϊμάρ (90+1′ Ενκικί).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Μονακό – Νιμ 1-1 (27′ Φαλκάο – 19′ Μπριανσόν)

Σάββατο (22/9)

Λιλ – Ναντ 2-1 (10′ Ζοζέ Φόντε, 68′ Ικονέ – 82′ Κουλιμπαλί)

Ανζέ – Τουλούζ 0-0

Μονπελιέ – Νις 1-0 (35′ Λαμπόρντ)

Ρεμς – Ντιζόν 0-0

Σεντ Ετιέν – Καέν 2-1 (48′ πεν. Xαζρί, 65′ Κολοτζιέτσακ – 31′ Φαζρ)

Στρασμπούρ – Αμιάν 3-1 (48′ Λαλά, 66′ Κορνέ, 86′ αυτ. Αντενόν – 45+1′ Κραφτ)

Κυριακή (23/9)

Ρεν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (11′ Ραμπιό – 45′ Ντι Μαρία, 61′ Μενιέ, 83′ Τσουπό-Μοτίνγκ)

Γκινγκάμπ – Μπορντό (18:00)

Λιόν – Μαρσέιγ (22:00)