ΓΑΛΛΙΑ

Λύτρωση στο 91′ για Μαρσέιγ (vid)

Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο Στρασβούργο και χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη

Εντυπωσιακά ματς για την 7η αγωνιστική της Ligue 1, με πολλά γκολ και εκπλήξεις, αρχής γενομένης από αυτό της Μασσαλίας.

Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο Στρασβούργο και χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27’ με τον Λαλά, ωστόσο οι «Φωκαείς» έκαναν την ανατροπή με με πέναλτι του Παγιέ (41′) και σουτ του Σανσόν (44′).

Στο 52’ ο Αμαβί με απευθείας κόκκινη κάρτα άφησε την ομάδα του Γκαρσιά με 10 παίκτες. Η Ρασίνγκ ισοφάρισε στο 89’ με τον Ντα Κόστα, αλλά ο Ζερμέν στο 91’ εκτέλεσε τον Σιλς και η Μαρσέιγ πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Στα άλλα ματς, η Λιόν έκανε περίπατο στην έδρα της Ντιζόν. Επικράτησε με 3-0 και πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντό» της.

Σε αντίθεση με τη Λιλ που υπέστη την πρώτη της ήττας μετά από δύο σερί νίκες από την Μπορντό με 1-0.

Νιμ και Γκινγκάμπ έμειναν στο 0-0 και ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι. Με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Στις νίκες επέστρεψε η Αμιάν έπειτα από τρεις αγώνες, με 2-1 επί της Ρεν. Τέλος, σε ένα εξαιρετικό ματς, Καέν και Μονπελιέ έμειναν στο 2-2. Με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν αήττητοι για 6η σερί αναμέτρηση (3-3-0).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Τρίτη 26/9
Μονακό – Ανζέ 0-1 (27’ Μπαοκέν)
Ναντ – Νις 1-2 (57’ Σάλα-31’ Ζαλέ, 69’ Μακενγκό)
Τουλούζ – Σεντ Ετιέν 2-3 (63’ Γκραντέλ, 78’ Ντουρμάζ-23’ Ντιονί, 66’ Καμπελά, 75’ Σαλιμπούρ)

Τετάρτη 27/9
Αμιάν – Ρεν 2-1 (51’ Γκναορέ, 66’ Γκουανό – 82’ Γκρενιέ)
Καέν – Μονπελιέ 2-2 (10’ Καουί, 64’ Μπαμού – 37’, 51’ Ντελόρ)
Μαρσέιγ – Στρασβούργο 3-2 (41’ πεν. Παγιέ, 44’ Σανσόν, 91’ Ζερμέν – 27’ Λαλά, 89’ Ντα Κόστα)
Μπορντό – Λιλ 1-0 (7’ Καμανό)
Νιμ – Γκινγκάμπ 0-0
Ντιζόν – Λιόν 0-3 (16’, 19’ Ντεμπελέ, 35’ Τεριέρ)
Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεμς 22:00