ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν: Αποκλεισμός-σοκ από Γκινγκάμπ (vid)

Η κυρίαρχος του γαλλικού ποδοσφαίρου έχασε 2-1 και τέθηκε νοκ-άουτ στο Coupe de la Ligue

Θύμα οδυνηρού αποκλεισμού μετά από αρκετά χρόνια έπεσε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία αποκλείστηκε από το Coupe de la Ligue.

Η απόλυτη κυρίαρχος του γαλλικού ποδοσφαίρου ηττήθηκε 2-1 από την Γκινγκάμπ στην παράταση του ματς του “Παρκ ντε Πρενς”.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό, λίγες στιγμές μετά το χαμένο πέναλτι του Μάρκους Τουράμ.

Το μομέντουμ έγραψε Παρί, όμως στο 81′ ο Γενί Ενγκμπακοτό εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτι της Γκινγκάμπ και ισοφάρισε.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο 3ο λεπτό ο Τουράμ εξιλεώθηκε (ξανά με πέναλτι) και χάρισε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Αυτός ήταν ο πρώτος αποκλεισμός της Παρί Σεν Ζερμέν στο Coupe de la Ligue μετά το 2012 και την ήττα στα πέναλτι από τη Σεντ Ετιέν.

Έκτοτε, οι πρωταθλητές Γαλλίας είχαν κατακτήσει τις πέντε τελευταίες διοργανώσεις, όπως και τα τέσσερα τελευταία Coupe de France.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Τιάγκο Σίλβα, Μενιέρ, Μαρκίνιος (46′ Βεράτι), Μπερνάτ, Κέρερ, Ντι Μαρία (46′ Καβάνι), Ντράξλερ (75′ Ντάνι Άλβες), Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Ντιαμπί.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Γιόνσον, Κερμπρά, Ρεμπότσο, Τραορέ, Εμπόα-Εμπόα, Ντεό, Φίρι, Κοκό (90+4′ Ροντλέν), Μπλα (75′ Ντιντό), Μεντί (73′ Ενγκμπακοτό), Τουράμ.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Λιόν – Στρασμπούρ 1-2 (49’ Τραορέ – 26’ πεν. Αζορκέ, 52’ Κονέ)

Μονακό – Ρεν 8-7 πέν. 1-1 κ.δ. (54′ Λόπες – 30′ Μπουριγκό)

Μπορντό – Χάβρη 1-0 (70′ Καλού)

Παρί Σεν Ζερμέν – Γκινγκάμπ 1-2 παρ. (62′ Νεϊμάρ – 81′ πέν. Ενγκμπακοτό, 93′ πέν. Τουράμ)

Μονακό: Στα πέναλτι τη Ρεν (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παρί Σεν Ζερμέν: Αποκλεισμός-σοκ από Γκινγκάμπ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.