ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκη στην έδρα της Χόφενχαϊμ η Άιντραχτ (vid)

Εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Φρανκφούρτης με σκορ 2-1

Τη νίκη έψαχνε απεγνωσμένα η γηπεδούχος Χόφενχαϊμ, που αγνοεί το τρίποντο εδώ και τρεις αγωνιστικές. Όμως η ανεβασμένη Άιντραχτ κατάφερε να φύγει νικηφόρα και να συνεχίσει την εξαιρετική πορεία στην οποία βρίσκεται.

Η Χόφενχαϊμ που κυριάρχησε στο γήπεδο, τα βρήκε δύσκολα απέναντι στο σύνολο του Άντι Χούτερ και πλέον βρίσκεται για παραπάνω από ένα μήνα χωρίς να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης μέσα στο γήπεδό της, από το 3-1 επί της Φράιμπουργκ την πρώτη μέρα του Σεπτεμβρίου.

Στα του αγώνα, ο Άντε Ρέμπιτς ήταν αυτός που χτύπησε πρώτος λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (40), ενώ ο Γιόβιτς (46) ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της φιλοξενουμένης.

Η Χόφενχαϊμ που πάλεψε αρκετά για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, κατάφερε μόνο να μειώσει στο τέλος με τον νεαρό Άγγλο Νέλσον (82).

Ενδιάμεσα ο Ρέμπιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ακπογκούμα, στο 64ο λεπτό.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ακπογκούμα (66′ Ντε Λίρα), Φόγκτ, Πος, Μπρένετ, Ντεμιρμπάι, Γκρίλιτς (60′ Νέλσον), Μπίτενκουρτ (52′ Γκρίφο), Σουλτς, Μπελφοντίλ, Σαλάι.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Ρους, Χασέμπε, Εντικά, Ντα Κόστα, Ντε Γκουζμάν, Φερνάντες, Άλαν (46′ Γκατσίνοβιτς), Κόστιτς (80′ Βίλεμς), Γιόβιτς (69′ Χάλερ), Ρέμπιτς.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Παρασκευή (5/10)

Βέρντερ – Βόλφσμπουργκ 2-0 (35′ Κλάασεν, 86′ Έγκεσταϊν)

Σάββατο (6/10)

Ανόβερο – Στουτγκάρδη 3-1 (30′, 45+1′ Γουντ, 90+1′ Mπεμπού – 50′ Γκόμες)

Μάιντς – Χέρτα 0-0

Ντόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 4-3 (62′, 80′, 90+6′ Αλκάθερ, 84′ Γκέτσε – 22′ Φινμπόγκασον, 71′ Μαξ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Σάλκε 0-2 (48′ ΜακΚένι, 53′ Μπούργκσταλερ)

Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 0-3 (10′ Πλεά, 16′ Στιντλ, 88′ Χέρμαν)

Κυριακή (7/10)

Φράιμπουργκ – Λεβερκούζεν 0-0

Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ 1-2 (82’ Νέλσον – 40’ Ρέμπιτς, 46’ Γίοβιτς)

18 Στουτγκάρδη 7 5 6 13

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη στην έδρα της Χόφενχαϊμ η Άιντραχτ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.