ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Ξεπέρασε και το εμπόδιο της Αλαβές η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε ακόμα μία νίκη στην προσπάθεια της για τον φετινό τίτλο

Την Αλαβές υποδέχτηκε στην έδρα της η Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας ως μοναδικό στόχο τη νίκη που τελικώς και πήρε με σκορ 3-0.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν έκαναν και την καλύτερη εκκίνηση, αφού η Αλαβές στο 13΄ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Καγιέρι σούταρε μέσα στην περιοχή, ωστόσο η άμυνα πρόλαβε τελευταία στιγμή να τον κόψει.

Στο 25ο λεπτό όμως ήταν η σειράς της Ατλέτικο να δείξει την ποιότητα της και μάλιστα να πάρει το προβάδισμα με τον Κάλινιτς, με το υπόλοιπο ημίχρονο να μην έχει κάτι αξιόλογο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν είχε διάθεση για παιχνίδια και μπήκε αποφασισμένη να… καθαρίσει το ματς, ωστόσο ο Χιμένεθ στο 49’ έστειλε μετά από κόρνερ την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.

Αυτό που δεν κατάφερε να πετύχει εκείνος, το κατάφερε ο Γκριζμάν στο 82’, με τον Πατσέκο να αποκρούει και να βρίσκεται ο Γάλλος φάτσα με το τέρμα κάνοντας το 2-0.

Ο αγώνας είχε ήδη κριθεί και έτσι και οι δύο ομάδες χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα να βρει και τρίτο γκολ η ομάδα της Μαδρίτης, αυτή τη φορά με τον Ροντρίγκο που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 87′.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Αρίας, Σάβιτς, Λούκας (36’ Χιμένεθ), Σαούλ, Κορέα, Ροντρίγκο, Τόμας, Λεμάρ (64’ Μοντέρο), Κάλινιτς (56’ Βιτόλο), Γκριζμάν

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Αγκιρεγκαμπίρια, Λαγκάρντια, Ναβάρο, Ντουάρτε, Πίνα, Γουακάσο (46’ Μπαστόν), Γκαρσία, Ιμπάι (72’Μπουργκάι), Καγιέρι, Τζόνι