ΙΤΑΛΙΑ

Κατηφόρα για τη Ρόμα, σοκ στο 91′ για Μίλαν (vds)

Ήττα από την Μπολόνια με 2-0, με τους Μανωλά, Ντε Ρόσι και Φλορέντσι να προσπαθούν να συμμαζέψουν τα χάλια των Ρωμαίων

Η εφιαλτική εκκίνηση για τη Ρόμα στο ιταλικό πρωτάθλημα συνεχίζεται. Πήγε στην Μπολόνια για μια νίκη που θα ανέβαζε την ψυχολογία των παικτών της, αλλά επιστρέφει στη βάση της με άδεια τα χέρια, ήττα με 2-0, με τους «τζιαλορόσι» να κατρακυλούν στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Χωρίς σχέδιο στην επίθεση και προβλήματα στην άμυνα, καθιστούν τα πράγματα χειρότερα. Εκτός από τους Ντανιέλε Ντε Ρόσι, Αλεσάντρο Φλορέντσι και Κώστα Μανωλά, οι παίκτες δεν φαίνεται να ενοχλούνται από αυτό» γράφει χαρακτηριστικά δημοσίευμα από την Ιταλία για το πώς έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή στην ομάδα.

Η Μπολόνια με τα πρώτα γκολ στο πρωτάθλημα (36’ Ματιέλο, 59’ Σανταντέρ), έφθασε και στην πρώτη νίκη.

Την “πάτησε” ξανά η Μίλαν

Αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι και η Μίλαν, η οποία έμεινε χωρίς νίκη σε δεύτερο σερί ματς. Κόντρα στην Αταλάντα στο “San Siro”, η ομάδα του Γκατούζο δέχθηκε την ισοφάριση (2-2) από τον Ριγκόνι στις καθυστερήσεις.

Ο Ιγκουαΐν άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό τρόπο, με τον Πάπου Γκόμες να ισοφαρίζει στο 54′. Με τον Μποναβεντούρα στο 61′ η Μίλαν πήρε εκ νέου το προβάδισμα, όμως, ο Ριγκόνι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το βαθμό στους “μπεργκαμάσκι”.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια (67′ Αμπάτε), Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα (75′ Μπακαγιοκό), Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (85′ Σάμου Καστιγιέχο).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Καστάν, Ραφαέλ Τολόι, Παλομίνο, Μασιέλο, Γκόζενς (75′ Ίλιτσιτς), Φρόιλερ, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς (46′ Ριγκόνι), Πάπου Γκόμες, Μπάροου (46′ Σαπάτα).

Τεσσάρα η Λάτσιο

Αντίθετη πορεία για την άλλη ομάδα της Ρώμης, η Λάτσιο νίκησε την Τζένοα με το επιβλητικό  4-1 στο «Ολίμπικο» και βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. O Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε δύο γκολ κι έφθασε στα 71 με τη φανέλα της Λάτσιο.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ουντινέζε, νικώντας την ουραγό Κιέβο στη Βερόνα με 2-0. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν με το αρνητικό πρόσημο, -1 στη βαθμολογία, η ομάδα του Ούντινε προσβλέπει σε ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο – Έμπολι 3-1 (13’ Μπόατενγκ, 57’ Φεράρι, 85’ Ντι Φραντσέσκο – 1’ Καπούτο)

Σάββατο (22/9)

Πάρμα – Κάλιαρι 2-0 (20’ Ινγκλέζε, 47’ Ζερβίνιο)

Φιορεντίνα – ΣΠΑΛ 3-0 (18’ Πιάτσα, 28’ Μιλένκοβιτς, 56’ Κιέζα)

Σαμπντόρια – Ίντερ 0-1 (90+4′ Μπρόζοβιτς)

Κυριακή (23/9)

Τορίνο – Νάπολι 1-3 (51’ πέν. Μπελότι  / 4’, 59’ Ινσίνιε, 20’ Βέρντι)

Μπολόνια – Ρόμα 2-0 (36’ Ματιέλο, 59’ Σανταντέρ)

Κιέβο – Ουντινέζε 0-2 (76’ Ντε Πάουλ, 90’ Λασάνια)

Λάτσιο – Τζένοα 4-1 (7’ Σαϊσέντο, 23’, 89’ Ιμόμπιλε, 53’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 46΄Πιάτεκ)

Μίλαν – Αταλάντα 2-2 (2′ Ιγκουαΐν, 61′ Μποναβεντούρα / 54′ Πάπου Γκόμες, 90’+1′ Ριγκόνι)

Φροζινόνε – Γιουβέντους 21:30