ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν-Τζένοα: Πήρε το αίμα του πίσω ο Ρομανιόλι! (vid)

Ο 23χρονος αμυντικός έβαλε το αυτογκόλ, αλλά πέτυχε και ένα απίστευτο τέρμα στις καθυστερήσεις που έδωσε τη νίκη με 2-1 στους «ροσονέρι»!

Τρεις μέρες μετά τον αγώνα με τη Σαμπντόρια, η Μίλαν υποδέχθηκε την έτερη ομάδα της Γένοβα, την Τζένοα, και πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη αυτή τη φορά με 2-1 και μάλιστα με γκολ στις καθυστερήσεις.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Σούσο, ο οποίος βρίσκεται σε… δαιμονιώδη φόρμα και έδειξαν ότι θα δώσουν συνέχεια στις επιτυχίες.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση και μάλιστα με ένα… πικρό τρόπο, αφού η Τζένοα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ένα απίστευτο αυτογκόλ του Ρομανιόλι, από σουτ του Μπακαγιόκο στο 56′.

Ο 23χρονος αμυντικός πήρε το αίμα του πίσω στις καθυστερήσεις, όταν με μια λόμπα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1!

Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα, οι «ροσονέρι» έπιασαν τη Λάτσιο στους 18 βαθμούς και παράλληλα πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια!

ΜΙΛΑΝ (Τζ. Γκατούζο): Ντοναρούμα, Μουσάκιο, Ροντρίγκεζ, Ρομανιόλι, Τσαλχάνογλου, Μπακαγιόκο, Λαξάλ (63’ Αμπάτε), Κεσιέ, Ιγκουαΐν, Σούσο, Κουτρόνε.

ΤΖΕΝΟΑ (Ιβ. Τζούριτς): Ράντου, Κρισίτο, Ζουκάνοβιτς, Γκίντερ, Μπιράσκι, Λάζοβιτς, Ρόμουλο (67’ Βελόσο), Μπέσα, Ματσιτέλι (78’ Ομεόνγκα), Πιάτεκ, Κουαμέ.

Σάββατο 18/8
Κιέβο – Γιουβέντους 2-3 (38′ Στεπίνσκι, 56′ πέν. Τζιακερίνι / 3′ Κεντίρα, 75′ αυτ. Μπάνι, 93′ Μπερναρντέσκι)
Λάτσιο – Νάπολι 1-2 (25′ Ιμόμπιλε / 45+2′ Μίλικ, 59′ Ινσίνιε)