ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι: Λύτρωση στο φινάλε με αυτογκόλ!

Η Νάπολι γλίτωσε στο τέλος την γκέλα, επικρατώντας της Τζένοα με 2-1, χάρη σε ένα αυτογκόλ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στη Γένοβα

Η Νάπολι «καρδιοχτύπησε» αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Γένοβα επί της Τζένοα, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Μπιράσι στο 86’.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα κι αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Η Τζένοα θέλησε να σταματήσει το αρνητικό σερί των πέντε αγώνων χωρίς νίκη με τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες και μπήκε δυνατά στο ματς.

Στο 20’ ο Κουαμέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, το οποίο μάλιστα έμεινε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αφού η Νάπολι δεν είχε απάντηση.

Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο δεύτερο μισό του αγώνα, όταν ο Φαμπιάν Ρουίθ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 62’ έπειτα από ασίστ του Μέρτενς.

Το τελικό 2-1 υπέρ της Νάπολι ήρθε στο 87’ με το αυτογκόλ του Μπιράσι, με τα τελευταία λεπτά να διεξάγονται υπό καταρρακτώδη βροχή!

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Κρισίτο, Μπιράσι, Ρομέρο, Βελόσο (58’ Ομεονγκά), Λάζοβιτς, Ρόμουλο, Χίλιεμαρκ (78’ Ματσιτέλη), Μπέσα, Πιάτεκ, Κουαμέ.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Αλμπιόλ, Ρουί, Κουλιμπαλί, Χισάι (81’ Μαλκούτ), Χάμσικ, Άλαν, Ζιελίνσκι (46’ Ρουίζ), Καγιεχόν, Ινσίνιε, Μίλικ (46’ Μέρτενς).