ΙΤΑΛΙΑ

Έπιασε τη Ρόμα η Λάτσιο με ιστορικό γκολ Ιμόμπιλε

Ο 28χρονος έγινε ο πρώτος παίκτης της ομάδας που φτάνει τα 27 γκολ σε μία σεζόν

Η Λάτσιο πέρασε νικηφόρα από το “Φρίουλι” (2-1 την Ουντινέζε) και έπιασε τη Ρόμα στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Κέβιν Λαζάνια, όμως η ρωμαϊκή ομάδα ανέτρεψε τα δεδομένα πριν από τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στο 26ο λεπτό ο Τσίρο Ιμόμπιλε έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Λάτσιο που φτάνει τα 27 γκολ σε μία σεζόν στη Serie A (σ.σ. Ερνάν Κρέσπο και Τζιουζέπε Σινιόρι είχαν σταματήσει στα 26).

Η νίκη των φιλοξενούμενων επιτεύχθηκε στο 37ο λεπτό με γκολ του Λουίς Αλμπέρτο, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Να σημειωθεί ότι η Ουντινέζε αγωνίστηκε με 10 διαφορετικές εμφανίσεις και συγκεκριμένα με εκείνες που φόρεσε τις τελευταίες 10 σεζόν.

Μάλιστα, γίνονται ήδη προσφορές για τις φανέλες σε on-line πλειστηριασμό και τα έσοδα θα διατεθούν σε φιλανθρωπικό σκοπό.

OYNTINEZE: Μπισάρι, Ντανίλο, Λάρσεν, Νάουτινκ, Αντνάν (72′ Ίνγκελσον), Σαμίρ (59′ Βίντμερ), Μπάρακ, Μπάλιτς, Γιάνκτο, Λόπες (71′ Ντε Πάουλ), Λαζάνια.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Ντε Φράι, Μπάστος, Μάρουσιτς, Λουίζ Φελίπε, Λούκας, Λούλιυς (46′ Χιλ), Λουίς Αλμπέρτο (60′ Μούρχια), Φελίπε Άντερσον, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ιμόμπιλε (72′ Καϊσέδο).

Tα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Μ. Σάββατο 7 Απριλίου

Μπενεβέντο- Γιουβέντους 2-4 (24′, 51′ Ντιαμπατέ – 16′, 45+3′ πέν., 74′ πέν. Ντιμπάλα, 82′ Κόστα)

Ρόμα – Φιορεντίνα 0-2 (7′ Μπενάσι, 39′ Σιμεόνε)

ΣΠΑΛ – Αταλάντα 1-1 (39′ Τσιόνεκ – 78′ πέν. Ντε Ρόουν)

Σαμπντόρια – Τζένοα 0-0

Κυριακή του Πάσχα 8 Απριλίου

Τορίνο – Ίντερ 1-0 (36’ Λιάλιτς)

Νάπολι – Κιέβο 2-1 (89’ Μίλικ, 90+3′ Ντιαβαρά – 73’ Στεπίνσκι)

Κροτόνε – Μπολόνια 1-0 (25’ Σίμι)

Βερόνα – Κάλιαρι 1-0 (36’ Ρόμουλο)

Ουντινέζε – Λάτσιο 1-2 (13′ Λαζάνια – 26′ Ιμόμπιλε, 37′ Λουίς Αλμπέρτο)

20. Μπενεβέντο 13

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έπιασε τη Ρόμα η Λάτσιο με ιστορικό γκολ Ιμόμπιλε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.