ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Μοιρασιά στα Πηγάδια για ΟΦΗ και Ξάνθη

Κακό παιχνίδι και 0-0 στην κόντρα τους στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο δυνατός αέρας που έπνεε στα Πηγάδια, από τη μια και η κακή απόδοση των παικτών της Ξάνθης και του ΟΦΗ, είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει το ισόπαλο 0-0 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Κυπέλου Ελλάδας.

Ο σημερινός αγώνας δεν είχε καμία σχέση με την ευρεία νίκη της Ξάνθης (3-0), την Κυριακή στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα.

Οι προπονητές βρήκαν την ευκαιρία για αλλαγές και αυτό φάνηκε να επηρεάζει το παιχνίδι, και μαζί με τον δυνατό άνεμο, το παιχνίδι κύλησε χωρίς ρυθμό και μεγάλες φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας σύμμαχο τον άνεμο στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις για το γκολ, και στην πιο χαρακτηριστική, στο 38′, ο Φλίσκας έδιωξε την μπάλα προ της τελικής γραμμής, σε αδύναμο πλασέ του Αραβίδη.

Η Ξάνθη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον αέρα στο β’ ημίχρονο, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται χωρίς καμία σημαντική φάση.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE

MVP: Η άμυνα του ΟΦΗ μέχρι σήμερα είχε προβληματίσει, δεχόμενη γκολ και στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Σήμερα στην Ξάνθη, για πρώτη φορά στην σεζόν κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν κι αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που κρατά ο τεχνικός Νίκος Παπαδόπουλος

UP:  Ο Θανάσης Ντίνας προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην αριστερή πλευρά της άμυνας της Ξάνθης, με τον παίκτη του ΟΦΗ να δείχνει καλά στοιχεία και να περνά στους διακριθέντες για την κρητική ομάδα

DOWN: Ο Μίλαν Ράσταβατς προχώρησε σε πολλές αλλαγές, όμως η Ξάνθη δεν λειτούργησε στη δημιουργία παιχνιδιού, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε και κόντρα τον δυνατό άνεμο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο διαιτητής Τζοβάρας δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο, σε ένα παιχνίδι που έγινε κάτω από δύσκολες συνθήκες, εξ αιτίας των ισχυρών ανέμων