ΠΑΟΚ-Ιωνικός 1-1: Ιωνικάρα μέσα στην Τούμπα! (vid)

Με μια μεγάλη εμφάνιση ο Ιωνικός που μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη στην Τούμπα, έφερε ισοπαλία με 1-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Ιωνικός 1-1: Ιωνικάρα μέσα στην Τούμπα! Με μια μεγάλη εμφάνιση ο Ιωνικός που μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη στην Τούμπα, έφερε ισοπαλία με 1-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ που φάνηκε να να έχει μείνει στην ευρωπαϊκή πρόκριση της προηγούμενης Πέμπτης επί της Μίντιλαντ. Δείτε εδώ τα γκολ και τις φάσεις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μεγάλη τριπλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο πρώτο λεπτό. Ο Τσόλακ σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι μέσα από την περιοχή και ο Μπίσεσβαρ σούταρε στην εξέλιξη της φάσης πάνω στον Μύγα που έσωσε προ γραμμής, κάτι που έκανε στη συνέχεια στην προσπάθεια του Μιτρίτσα

Στο 10ο λεπτό, ο Σάστρε έκανε τραγικό λάθος, γυρνώντας λάθος την μπάλα προς τα πίσω. Ο Μάντζης επωφελήθηκε το λάθος του Ισπανού, βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη όμως ο διεθνής πορτιέρο του ΠΑΟΚ τον σταμάτησε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ιωνικός είχε νέα ευκαιρία, με τον Καμπράλ να εξαπολύει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως ξανά ο Πασχαλάκης, εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και απέκρουσε με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Στο 31′ ο δικέφαλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιχάι από τον Μύγα και ο Σβαμπ ευστόχησε από τα 11 μέτρα για το 1-0.

Στο 39′ ο Πασχαλάκης έκανε άλλη μια σπουδαία επέμβαση. Ο Καμπράλ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και η μπάλα έφτασε στον Μύγα που σούταρε όμως ο Πασχαλάκης τον σταμάτησε αποκρούοντας σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ισορρόπησε το ματς και δικαιώθηκε στο 58′. Ο Καμπράλ από τα αριστερά έκανε ωραία κίνηση και πάσα στον Βραζιλιάνο Τουράμ, που εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Πασχαλάκη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια πίεσε για να πετύχει δεύτερο τέρμα αλλά την μεγάλη ευκαιρία την είχαν ξανά οι φιλοξενούμενοι.

Στο 70′ o Πασχαλάκης νίκησε τον Τουράμ σε τετ α τετ με τον Ιωνικό να φτάνει μια ανάσα από το 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και κατέκτησαν τον βαθμό της ισοπαλίας χωρίς κανένα πρόβλημα αφού ο ΠΑΟΚ παρά την κατοχή της μπάλας ήταν ακίνδυνος ως το τέλος με πολλά λάθη και προβλήματα στην ανάπτυξη του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης , Σάστρε , Μιχάι , Μιχαηλίδης , Σίντκλεϊ (76′ Βιεϊρίνια ), Σβαμπ , Σοάρες (62′ Τσιγγάρας ), Ζαμπά (82′ Κούτσιας ), Μπίσεσβαρ (62′ Ελ Καντουρί ), Μιτρίτσα , Τσόλακ.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσεζ (46′ Τουράμ), Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Άοσμαν (89′ Βαφέας), Λένις, Καμπράλ (87′ Βαγιέντε), Μάντζης (46′ Πλατέλλας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Ιωνικός 1-1: Ιωνικάρα μέσα στην Τούμπα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.