ΒΟΛΕΪ

Champions League βόλεϊ: Βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ

Ο «δικέφαλος» επικράτησε 3-2 της Καζινμπάρτσικα στην Ουγγαρία

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 της Καζινμπάρτσικα στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον α’ προκριματικό γύρο του Champions League στο βόλεϊ Ανδρών.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε κατά κράτος, αλλά στο δεύτερο άρχισαν τα λάθη στην υποδοχή στο χειρότερο σημείο.

Το υπέρ του 21-23 έγινε 24-23 για τους γηπεδούχους (στο 25-24 ο Τζούριτς χτύπησε στο κεφάλι, αλλά συνέχισε κανονικά) που πήραν το σετ με 27-25.

Με τον ίδιο τρόπο στο τρίτο σετ το 9-12 του ΠΑΟΚ έγινε 16-16 για την Καζινμπάρτσικα που το κέρδισε τελικά με 30-28 μετά από παράβαση του Σαφράνοβιτς (διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ χωρίς αντίκρισμα).

Στο τέταρτο σετ ο «δικέφαλος» έπρεπε να ισοφαρίσει για να μη μπει σε περιπέτειες εν όψει της ρεβάνς. Προηγήθηκε με 4 πόντους (1-5) και με εξαίρεση την προσωρινή μείωση σε 13-12, κράτησε την διαφορά του +4 στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Όκολιτς «όπλισε» μετά τα μισά του σετ. Με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ, έκανε το σκορ 8-10, ενώ με νέα επίθεση κράτησε τον ΠΑΟΚ στο +2 (9-11).

Ο Γκορτσιάνουκ έκανε λάθος επίθεση και οι Ούγγροι ισοφάρισαν 13-13, αλλά το λάθος του Σάμπο και το μπλοκ του Τακουρίδη, έφεραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Πλέον στην ρεβάνς της 17ης Οκτωβρίου, θέλει απλά τη νίκη ή αν χάσει με 3-2 σετ, να προκριθεί στο χρυσό σετ.

Τα σετ: 18-25, 27-25, 30-28, 19-25, 13-15

ΚΑΖΙΝΜΠΑΡΤΣΙΚΑ: Πάες Ντίας 2, Γιούχαζ 10, Μπανάι 18, Μπαλάζοβιτς 14, Νέμεθ 18, Σάμπο  / Γκέμπχαρντ (λ.55%υπ., 24%αρ.), Τορονιάι, Μάκο, Μίλεφ 2.

ΠΑΟΚ: Μάρκες 11, Φιλίποφ 3, Γκορτσιάνουκ 17, Τζούριτς 26, Τακουρίδης 15, Σαφράνοβιτς 14 / Κωνσταντινίδης (λ. 35%υπ., 18%αρ.), Όκολιτς 6, Γάτσης, Εφραιμίδης (λ.), Μπούτος.

Οι πόντοι της Καζινμπάρτσικα προήλθαν από 4 άσους, 71 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 4 άσους, 72 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League βόλεϊ: Βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.