ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

«Χρυσός» ξανά ο Πετρούνιας στο Μπακού (vid)

Είναι το όγδοο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιό του τούς τελευταίους 22 μήνες

Το όγδοο «θαύμα». Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το όγδοο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιό του τους τελευταίους 22 μήνες. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ενόργανης «AGF Trophy» στο Μπακού, όπου θριάμβευσε στον τελικό των κρίκων.

Υπό τους ήχους του εμβληματικού «Ζορμπά», ένα πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,40, που έχει βελτιώσει σε σχέση με πέρυσι, ο Πετρούνιας επικράτησε με 15,333 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Τούρκος Ιμπραΐμ Τσολάκ (15,100 β.) και στην τρίτη ο Κινέζος Σινγκιού Λαν (14,866 β.). Εξαιρετική παρουσία είχε στον ίδιο τελικό και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, που κατέκτησε την 4η θέση με 14,700 βαθμούς. Ο 26χρονος πρωταθλητής, που ήταν 4ος και στον προχθεσινό προκριματικό με 14,633 βαθμούς, είχε καταλάβει την 5η θέση στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση.

Να σημειωθεί πως αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Λευτέρης Πετρούνιας φεύγει θριαμβευτής από το Μπακού, σε ισάριθμες επισκέψεις στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν την τελευταία τετραετία, αφού είχε επίσης κατακτήσει τη νίκη στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του 2015 και στο αντίστοιχο παγκόσμιο κύπελλο του 2017.