ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τέταρτη η Εθνική Παίδων στο «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018»

Με ηγέτη και πρωταγωνιστή τον Ορ Λεβί το Ισραήλ επικράτησε της Ελλάδας 30-23 στον μικρό τελικό του 6ου διεθνούς τουρνουά ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, σε μία επανάληψη του μικρού τελικού του 2016. Ο Ισραηλινός περιφερειακός ήταν εξαιρετικός και σκόραρε 12 φορές με την ελληνική άμυνα να αδυνατεί να βρει τρόπο να τον...

Με ηγέτη και πρωταγωνιστή τον Ορ Λεβί το Ισραήλ επικράτησε της Ελλάδας 30-23 στον μικρό τελικό του 6ου διεθνούς τουρνουά ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, σε μία επανάληψη του μικρού τελικού του 2016.

Ο Ισραηλινός περιφερειακός ήταν εξαιρετικός και σκόραρε 12 φορές με την ελληνική άμυνα να αδυνατεί να βρει τρόπο να τον σταματήσει.

Την ίδια ώρα η «γαλανόλευκη» επίθεση δεν έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια και η μοναδική αξιόπιστη επιλογή αποδεικνυόταν ο Τζωρτζίνης από τα εξτρέμ, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα με 7 γκολ.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι και το 27’ όταν για πρώτη φορά οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με δύο τέρματα (12-10 και 13-11) όχι όμως για πολύ αφού η απάντηση ήταν άμεση από την Ελλάδα που μείωσε στο γκολ, με το 13-12 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Ο Νίκος Γεωργιάδης επέλεξε να ξεκινήσει στο δεύτερο τριαντάλεπτο με τέσσερις εν δυνάμει περιφερειακούς αφού εκτός των αριστερόχειρων Σαράφη σε ρόλο πλέι μέικερ (κι αργότερα τον Αναγνωστόπουλο), τον Παπάζογλου δεξιά και τον Κοτσιώνη αριστερά, χρησιμοποίησε και τον Μπινιάρη σε ρόλο εξτρέμ.

Με αυτόν τον τρόπο προσπάθησε να έχει περισσότερες λύσεις επιθετικά από μακρινή απόσταση, απέναντι στην πιεστική άμυνα των Ισραηλινών και παράλληλα να απελευθερώσει τον Τζωρτζίνη.

Κάτι που έγινε, αφού ο τελευταίος βρήκε χώρο και τον εκμεταλλεύτηκε με τρία συνεχόμενα τέρματα, την ώρα που ο Μπαμπατζανίδης κάτω από τα δοκάρια σταματούσε αρκετά σουτ των παικτών του Ισραήλ, κυρίως από θέση εξτρέμ.
Χαμένες «γαλανόλευκες» επιθέσεις έφεραν με δύο γκολ του Λεβί μπροστά το Ισραήλ ξανά με 19-17 και 20-18, αλλά η απάντηση ήρθε με ισάριθμα γκολ του Τζωρτζίνη που έκλεισε την… ψαλίδα στο ένα τέρμα (19-18 στο 44:10 και 20-19 στο 44:58).

Στα μέσα του ημιχρόνου το ελληνικό σχήμα έγινε άλλαξε με την μετατόπιση του Μπινιάρη στο αριστερό ίντερ (σημείο στο οποίο σκόραρε κιόλας) με τις λύσεις πάλι να συνεχίζουν να έρχονται από τον Τζωρτζίνη κι ενώ ολόκληρο το Ισραήλ έμπαιζε να παίζει αποκλειστικά για τον Λεβί που στο 48:41 σκόρερ το ένατο τέρμα του για το 22-21.
Το Ισραήλ με τον Μαμάν και τον Κοέν έκανε το 25-22 (52:59) και «κλείδωσε» τη νίκη με τον Λεβί να βρίσκει συνεχώς δίχτυα από την περιφέρεια για το 28-23 στο 56:46 και το τελικό 30-23.

ΙΣΡΑΗΛ-ΕΛΛΑΔΑ 30-23

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-4, 7-6, 10-10, 13-12 (ημχ), 15-16, 17-16, 20-19, 23-22, 26-23, 30-23

ΙΣΡΑΗΛ (Νίκολα Μαξίμοβιτς): Κοέν 2, Ζο Λέτοβα, Λεβί 13, Ρ. Λίβγκοτ 2, Σουλμάν, Χόρβιτζ 1, Χαντάρ 1, Γκολάν 1, Μαμάν 3, Λουζόν, Σαλβαντόρ, Σαλμά 2, Νταχάν, Μοραντόβ 1, Μπουχνίκ, Ι. Λίβγκοτ, Τζίνγκόλντ, Σαρόν 5.
EΛΛΑΔΑ (Νίκος Γεωργιάδης): Πετρομελίδης, Σινά, Βασιλείου-Τσάφος 1, Γιάντσα, Μπινιάρης 3, Ταμπάκος 1, Παγιάτης, Τζωρτζίνης 7, Παπάζογλου 4, Σαράφης 5, Δικαιούλιας, Αλεξανδρίδης 1, Κοτσιώνης 1, Αναγνωστόπουλος, Σκούφας, Αναστασίου, Μπαμπατζανίδης, Στανκίδης.
Διαιτητές: Μιχαϊλοβιτς – Χερτσέγκοβατς (Βοσνία). Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/2-2/3.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τέταρτη η Εθνική Παίδων στο «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.