ΣΤΙΒΟΣ

Ο Αναγνώστου ξεχώρισε στο Τίλμπουργκ

Ο Μάριος Αναγνώστου έκανε την καλύτερη εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου

Πολύ καλή ήταν η πρώτη ελληνική παρουσία σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Τίλμπουργκ της Ολλανδίας, με τον Μάριο Αναγνώστου να πρωταγωνιστεί.

Ο νεαρός πρωταθλητής είχε το καλύτερο πλασάρισμα από πλευράς Ελλήνων αθλητών, καθώς τερμάτισε στην 17η θέση στα 6,3χλμ της κατηγορίας Κ20, με χρόνο 18:54. Νικητής ήταν ο εντυπωσιακός Νορβηγός Τζέικομπ Ινγκεμπριτσεν με 18:00, ενώ στην άλλη ελληνική παρουσία στο αγώνισμα, ο Νίκος Σάκης τερμάτισε στην 81η θέση με 19:59.

Στις γυναίκες και την Κ20, η Δάφνη -Ευτυχία Λαβασά τερμάτισε 68η τα 4,6χλμ με 15:02 και η Ευσταθία Φλώρου ήταν 83η με 15:41.

Στα 8,3χλμ Κ23 ο Κώστας Σταμούλης τερμάτισε στην 76η θέλει με 26:04, ενώ στην ίδια απόσταση ο Γιώργος Τασσης ήταν 92ος με 27:15.