ΤΕΝΙΣ

Επέστρεψε στο Νο.1 ο Φέντερερ (vid)

Νικώντας τον Νικ Κύργιος με 2-1 σετ, στα ημιτελικά του «Mercedes Open» της Στουτγάρδης

Ο Ρότζερ Φέντερερ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Αν και βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Νικ Κύργιος, ο Ελβετός επικράτησε του Ελληνοασυτραλού με 6-7 (2), 6-2, 7-6 (5).

Μια νίκη που μεταφράζεται σε πρόκριση στον τελικό του «Mercedes Open» στη Στουτγάρδη και το κυριότερο, από τη Δευτέρα (18/6) στην επιστροφή του 36χρονου αστέρα στο No1 της παγκόσμιας κατάταξης, αντί του Ράφα Ναδάλ.

Ο Κύργιος είχε συνολικά 23 άσους, πήρε το πρώτο σετ, όμως δεν έκανε τη ζημιά στον Φέντερερ, που σημείωσε τη 15η διαδοχική νίκη στο γρασίδι μέσα στη σεζόν και προκρίθηκε στον 148ο τελικό της καριέρας του.

Αντίπαλός του στον αγώνα για το τρόπαιο στο «Mercedes Open» θα είναι ο Καναδός, Μίλος Ράονιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επέστρεψε στο Νο.1 ο Φέντερερ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.