ΒΟΛΕΪ

Ο Ολυμπιακός με απίστευτο Ζουπάνι νίκησε 3-1 τον Φοίνικα Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό με το πολύ καλό σερβίς του και τον εντυπωσιακό Εβάντρο αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 3-1 σετ καθώς ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και με τον Ζουπάνι να αγγίζει το απόλυτο στην επίθεση με 23/29 τελειωμένες.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Το πρώτο σετ ήταν λίγο περίεργο για όλους μας. Η ομάδα της Σύρου έπαιξε καλά και μας πίεσε στο σερβίς. Στο 2ο σετ βρήκαμε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση βελτιωθήκαμε στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε στη νίκη. Είναι φυσιολογική αυτή η εικόνα της ομάδας σε τέτοια παιχνίδια αυτή την περίοδο. Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια και να παίρνουμε τις νίκες που θέλουμε».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Νίκος Ζαλμάς είπε: «Δεν είμαστε έτοιμοι για να έχουμε διάρκεια σε ένα παιχνίδι με τέτοιο αντίπαλο όπως ο Ολυμπιακός. Εχουμε εξέλιξη και πρόοδο και αυτό κρατάει περιμένω περισσότερα πράγματα από τους νέους παίκτες μου. Χωρίς φόβο και ανασφάλεια είμαι σίγουρος πως τα καταφέρουν. Εχω εμπιστοσύνη στις επιλογές που κάναμε και ο χρόνος δουλεύει για μας».

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-17
3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-10, 25-13
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-18
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Του Φοίνικα Σύρου οι πόντι προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18) σε 89′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 26 (23/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 12 (5/14 επ., 7 άσσοι, 56% υπ. – 56% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ. – 26% άριστες), Στεφάνου (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.), Κουμεντάκης (71% υπ. – 29% άριστες).
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Χήρας 1 (1/5 επ.), Φίλχο 3 (3/6 επ.), Εβάντρο 17 (15/28 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. – 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ). Φωτιάδης 1 (1/4 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (2/6 επ.), Μήλης 8 (8/18 επ.).

Στο Next Gen ATP Finals ο Τσιτσιπάς! [vids]

«Εφυγε» η σπουδαία Montserrat Caballé – Το 1997 είχε τραγουδήσει στην Αθήνα για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου [vids]

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός με απίστευτο Ζουπάνι νίκησε 3-1 τον Φοίνικα Σύρου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.