ΒΟΛΕΪ

Volley League: Επίδειξη δύναμης ο Ηρακλής

Επικρατώντας της Κηφισιάς με 3-0

Ο Ηρακλής μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στη Volley League, νικώντας στο κλειστό της Μίκρας με 3-0 την Κηφισιά.

Ο «γηραιός» έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη και με υπεροχή στους άσσους (6-0) και στο μπλοκ (12-6) πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Απόστολος Αρμενάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή αλλά και του αγώνα με 14 πόντους. Για την Κηφισιά, ντεμπούτο έκανε ο Βραζιλιάνος Ρενάτο πετυχαίνοντας 5 πόντους, ενώ ο Τέιλορ Χαντ είχε 13 αλλά με 34% στην επίθεση (12/35).

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν ισορροπημένος και μάλιστα η Κηφισιά προηγήθηκε 9-7 με το μπλοκ του Νικολάκη αλλά από εκεί και πέρα ο Ηρακλής κυρίαρχησε πλήρως. Η αρχή έγινε με το σερβίς του Κλίντι Ρίου και τις κόντρα επιθέσεις του Αρμενάκη που έδωσαν προβάδισμα 13-10. Εντυπωσιακός και ο Σωτηρίου από το σερβίς έκανε συνολικό σερί 6-0 και έφυγε στο 20-12 σφραγίζοντας το σετ για τον «γηραιό» το οποίο έκλεισε με την επίθεση του Κλίντι Ρίου.

Η Κηφισιά έκανε καλό ξεκίνημα και στο 2ο σετ με τους Παπαδόπουλο και τον Ρουμελιώτακη να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες και να δίνουν προβάδισμα 10-7. Ο Φέργκιουσον και ο Αρμενάκης έκαναν νέο σερί 4-0 και ο Ηρακλής προσπέρασε 14-12 ενώ με φλότ σερβις και άσσου του Φέργκιουσον το σκορ έγινε 18-14. Η διαφορά κρατήθηκε και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Ρεκ.

Με αποτελεσματική επίθεση από τον Αρμενάκη και μπλοκ του ίδιου παίκτη έγινε το 12-7 μετά από συνολικό σερί 3-0. Η Κηφισιά πέταξε λευκή πετσέτα και οι παίκτες του Ηρακλή σκοράριζαν εύκολα. Με τον Κλίντι Ρίου και τον Προύσαλη άνοιξαν το σκορ 24-16 και ο αγώνα τελείωσε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Μελλέ.

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης.