ΒΟΛΕΪ

Volley League: Ο Παναθηναϊκός υπέταξε και τον Φοίνικα Σύρου

O Παναθηναϊκός νικώντας τον Φοίνικα 3-2 σετ, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας

Ο Παναθηναϊκός έχει βρει ρυθμό, νίκησε και τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ στην Κυψέλη και με την 4η σερί νίκη του «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση της Volley League.

Με κορυφαίο τον Αξέλ Γιάκομπσεν, ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ και 13-12 στο 5ο σετ, με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ και ξέσπασμα του Αλέξανδρου Ράπτη επικράτησε 17-15 και πήρε τη νίκη.

Ο Φοίνικας για τρίτο συνεχόμενο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και με τον βαθμό που πήρε μοιράζεται στην 5η θέση μαζί με τον Ηρακλή καθώς έχουν από 10 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν νευρικός με συνολικά 40 χαμένα σερβίς. Μάλιστα τα 24, τα έχασε ο Παναθηναϊκός και τα πέντε στο τάι μπρέικ.

Ο Φοίνικας παρότι έχασε το 1ο σετ οργάνωσε καλύτερα το παιχνίδι του αλλά από το 4ο σετ έκανε πολλά λάθη ακολολούθησε τον Παναθηναϊκό στα χαμένα σερβίς και έτσι οι «πράσινοι» βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν το 4ο σετ και να γυρίσουν το 5ο σετ την κατάλληλη στιγμή.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 1 άσσος, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-22, 20-25, 25-22, 17-15) σε 132′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/3, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (26/42, 2 μπλοκ), Χαρ.Ανδρεόπουλος 12 (9/21, 3 μπλοκ, 58%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 8 (6/9, 2 μπλοκ), Ράπτης 16 (13/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Πελεκούδας 12 (10/19, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 75% υπ., 60% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 26 (21/40, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 48%υπ., 24%αρ.), Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (4/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 25 (22/43, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Παπαδόπουλος 8 (8/20, 80%υπ., 44%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 71%υπ., 38%αρ.), Φίλιο 5 (3/3, 2μπλοκ).