ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-3: Σούπερ «δικέφαλος» με απίθανο Κλάπβαϊκ!

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη για τον «δικέφαλο» στη Κυψέλη

Ένας… άλλος ΠΑΟΚ εμφανίστηκε στη Κυψέλη και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να τον κοντράρει, όσο και αν πάλεψε το ματς της 12ης αγωνιστικής στην Volley League.

Και ο κυριότερος λόγος που δεν τα κατάφερε, ήταν το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ο Νιλς Κλάπβαϊκ. Ο Ολλανδός έκανε εκπληκτικά πράγματα στην πρώτη του εμφάνιση και εκεί που χρειάστηκε να αποσπαστεί στο σκορ ο ΠΑΟΚ, ήταν παρών, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 3-0 σετ.

Από το πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του απέναντι στον Παναθηναϊκό. Μπορεί να μην είχε Τζούριτς και Φιλίποφ, αλλά ο Κλάπβαϊκ ήταν εξαιρετικός και είχε συμπαραστάτη τον επίσης νέο στην ομάδα Μουαγκουτούτια, με τον προπονητή Σάκη Ψάρρα στο ντεμπούτο του, να βγάζει άλλο «αέρα» στην ομάδα.

Οι «πράσινοι» ήταν μουδιασμένοι, καθώς το κλίμα με τον θάνατο της συζύγου του προπονητή, Δημήτρη Ανδρεόπουλου (κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή), αλλά και του γιου του Χαράλαμπου που παίζει στην ομάδα, ήταν αρκετά βαρύ.

Προσπάθησε το «τριφύλλι» να μείνει κοντά στο σκορ σε όλα τα σετ και είχε μικρό προβάδισμα στο δεύτερο με 17-16, αλλά Κλάπβαϊκ και Μουαγκουτούτια έκαναν το σκορ 20-23 με το σερβίς τους και το μπλοκ και με ένα μικρό σερί και έφτασαν στο 2-0 στα σετ.
Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα ενός πόντου στο 8-7, αλλά εκεί ο Όκολιτς με τρομερό μπλοκ, έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 9-8 και ο Κλάπβαϊκ άρχισε να… σφυροκοπεί από το σερβίς και να γίνεται το σκορ 9-13, για να πάρει το ματς τον δρόμο του…

Τα σετ: 20-25, 22-25, 18-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (2/4 επ.), Γιορντάνοφ 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 6% άριστες), Πελεκούδας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 82% υπ. – 55% άριστες), Πεντίδης, Γαλιώτος.

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Τερζής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μουαγουτούτια 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (19/31 επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 62% υπ. – 48% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης.

Ολυμπιακός βόλεϊ: Πρόστιμο για τον Φιλίποφ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-3: Σούπερ «δικέφαλος» με απίθανο Κλάπβαϊκ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.