ΑΕΚ – Αρης 92-79: Αγρίεψε και βομβάρδισε τον Αρη

Η ΑΕΚ αγρίεψε στην επανάληψη, άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. και επιβλήθηκε του Αρη με 92-79 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11η Αγωνιστική της Basket League. Η «Ενωση» πέτυχε έτσι την 6η σερί της νίκη στην Α1 και έφτασε στο 7-4. Η ΑΕΚ έχει και δυο σερί νίκες στο BCL με τελευταία...

Η ΑΕΚ αγρίεψε στην επανάληψη, άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. και επιβλήθηκε του Αρη με 92-79 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11η Αγωνιστική της Basket League.

Η «Ενωση» πέτυχε έτσι την 6η σερί της νίκη στην Α1 και έφτασε στο 7-4. Η ΑΕΚ έχει και δυο σερί νίκες στο BCL με τελευταία αυτή επί της Ορτέζ και έτσι το σερί της είναι συνολικά 8-0 τελευταία σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Από την άλλη ο Αρης υπέστη την 3η σερί του ήττα στο ντεμπούτο του Σάββα Καμπερίδη στον «κίτρινο» πάγκο (αντικατέστησε τον Σούλη Μαρκόπουλο) και συνεχίζει να παραπαίει. Οι Θεσσαλονικείς είναι στο 2-9 και βρίσκονται στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Η Ενωση είχε ως κορυφαίο τον μαγικό και χθες Σαντ-Ρος που πέτχυε ένα εμφατικό double – double (19π., 12ριμπ., 3ασ.). Σπουδαίοι ήταν και οι Λάνγκφορντ (19π.), Χρυσικόπουλος (15π.), Γκίκας (15π., 5ασ.).

Από τον Αρη συγκλονιστικός ήταν ο Ντραγκίτσεβιτς, καθώς έφτασε μια ανάσα από το triple – double (21π., 11ριμπ., 9ασ.).

Το ματς κρίθηκε στη επανάληψη όταν η ΑΕΚ σκότωνε από τα 6.75μ. (είχε 60% με 9/15τριπ. στο δεύτερο μέρος), ενώ είχε το ίδιο ποσοστό (60% – 9/15) και στα δίποντα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε χαλαρά το ματς και ο Αρης την είχε από κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο (19-15).

Ξέσπασε η ΑΕΚ, αλλά απάντησε ο Αρης

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ… μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ, ενώ ο Αρης έδειχνε να πελαγοδρομεί. Η «Ενωση» έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε 30-15 στο 12΄.30΄΄.

Εκεί, όμως, οι ρόλοι άλλαξαν. Ο Αρης ξύπνησε, η ΑΕΚ έπεσε σε λήθαργο.

Οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν στο παρκέ. Βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες και πήραν πολλούς πόντους κοντά στο καλάθι. Μπλόκαραν την ΑΕΚ με τις άμυνες χώρου που έπαιζαν.

Ο Αρης έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-4, μείωσε στους 3 πόντους (34-31 στο 17:10΄΄) και τελικά ήταν μόλις 2 πόντους στο ημίχρονο.

Συνολικά στο πρώτο μέρος ο Αρης είχε πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (52% – 10/19) και σούπερ στα τρίποντα (50% – 4/8). Εβαλε 20π. από το «ζωγραφιστό».

Στην άλλη πλευρά η ΑΕΚ είχε 23% στα τρίποντα (3/13), ενώ τα περίμενε όλα από τους Σαντ-Ρος (είχε 14π., αλλά δεν πήρε ανάσα, καθώς έπαιξε 20΄) και Λάνγκφορντ (7π. σε 14΄.56΄΄).

Αγρίεψε η ΑΕΚ

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ αγρίεψε μετά το 23΄.30΄΄ (48-48). Εκανε αρχικά ένα σερί 8-0 και πήγε στο 56-48 στο 25΄.47΄΄, ενώ συνέχισε να πατάει το γκάζι ως το τέρμα. Η Ενωση είχε στην περίοδο αυτή 5/7διπ., 4/8τριπ. Ο Λάνγκφορντ πήρε φωτιά και έβαλε 9 πόντους. Ο Αρης δεν μπορούσε να βρει σκορ στην επίθεση, ενώ έκανε και συνολικά 6 λάθη.

Ετσι η ΑΕΚ έκανε ένα συνολικό επιμέρους σκορ  18-6 από το 48-48 στο 23΄.30΄΄ και προηγήθηκε με 12π. στο 30΄ (66-54).

Καθάρισε τον Αρη η ΑΕΚ από τα 6.75μ.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ πήγε στο +17 (71-54 στο 30΄.40΄΄), αλλά ο Αρης δεν είχε πει την τελευταία το λέξη και μείωσε σε 78-73 με τρίποντο του Μπράουν στο 35΄.25΄΄.

Εκεί, όμως, η «Ενωση» άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. και με  2/2 τρίποντα από τους Σαντ-Ρος (36΄) και Γκίκα (36΄.27΄΄) πήγε το σκορ στο +11 (84-73) και η σεμνή τελετή έληξε…

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 19 (2τριπ., 4αριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Κακλαμανάκης 6, Χρυσικόπουλος 15 (3/3διπ., 3/4τριπ., 3ασ.), Γκίκας 15 (1/1διπ., 1/3διπ., 4/8τριπ., 5ασ.), Σαντ-Ρος 19 (5/6βολ., 7/9διπ., 0/3τριπ., 12ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Ρέι 5 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 6, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Σλότερ 5.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 5 (1), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 14 (2τριπ., 6ριμπ.), Ντραγκίτσεβιτς 21 (7/8βολ., 7/9διπ., 11ριμπ, 9ασ.), Μόρις 6 (1), Φιτζπάτρικ, Μπράουν 17 (1/2βολές, 2/3διπ., 4/5τριπ.), Γκετσεβίτσιους  14 (3), Σλαφτσάκης.