ΑΕΚ BC

ΑΕΚ- Ράστα Βέχτα 75-79: (Ρ)’Αστα να πάνε! (vid)

Η ΑΕΚ ήταν άναρχη στην επίθεση, κακή στην άμυνα και ηττήθηκε από την σαφώς καλύτερη Γερμανική Ράστα Βέχτα με 79-75 στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και ηττήθηκε καθαρά (75-79) από την γερμανική Ράστα Βέχτα στο ΟΑΚΑ. Πλέον υποχώρησε στο 4-2 όπου την έπιασε η αντίπαλός της.

Κυρίως όμως προβλημάτισε καθώς η απόδοσή της δεν ήταν καθόλου καλή. Η ελληνική ομάδα ήταν άναρχη στην επίθεση όπου κυριάρχησε η ατομική πρωτοβουλία. Αλλά και ανακόλουθη στην άμυνα όπου οι Γερμανοί, αν είχαν περισσότερη εμπειρία) θα είχαν… καθαρίσει ακόμα πιο εύκολα.

H ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με τον σωστό τρόπο. Πολύ καλή άμυνα (η Ράστα Βέχτα είχε μέσο όρο 84 πόντους εκτός έδρας). Με τον Τρέβις Σίμπσον απενεργοποιημένο (αποσύρθηκε μετά το 6ο λεπτό) και με καλή περιφερειακή άμυνα, η «Ένωση» είχε τα ηνία της αναμέτρησης. Ένα από τα βασικά που έπρεπε να προσέξει ήταν το περιφερειακό σουτ των Γερμανών. Η Ράστα σουτάρει με 45% στο τρίποντο στο BCL.

Το σημαντικό για την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η συμμετοχή όλων των παικτών της στο επιθετικό παιχνίδι (δεν τα περίμεναν όλα από τον Λάνγκφορντ). Αλλά βγήκε κι ένα προβληματάκι που είχε να κάνει με τα επιθετικά ριμπάουντ των Γερμανών.

Λειτούργησε σωστά

Το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου πάντως, η άμυνα της ΑΕΚ δεν λειτούργησε σωστά. Τότε δέχθηκε 7 πόντους (ενώ είχε δεχτεί 11 στο πρώτο οχτάλεπτο) με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει 18-18.

Τα πολλά λάθη των παικτών της ΑΕΚ, περισσότερα εκ των οποίων μεταφράστηκαν σε κλεψίματα των Γερμανών (10 λάθη και 7 κλεψίματα αντίστοιχα) άλλαξαν την μορφή του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες της Ράστα Βέχτα είχαν 2/12 τρίποντα, ήταν μπροστά στο σκορ (31-29) στο 18’.

Με τον Λάνγκφορντ να παίρνει μπροστά η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-2 στο τελευταίο δίλεπτο κι έκλεισε το ημίχρονο με 40-33 υπέρ της.

Η ΑΕΚ έχασε πλήρως τον έλεγχο

Το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Ράστα Βέχτα έκανε… αντεπίθεση. Με 2/2 τρίποντα και σερί 8-0 προηγήθηκε 41-40 κι έδειξε στην ΑΕΚ ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Δύο σερί τρίποντα από τον Χάουαρντ Σεντ Ρος έφεραν και πάλι μπροστά την ΑΕΚ με 46-41 με τον Κουβανό να κάνει… θραύση (14 πόντοι με 3/4 τρίποντα).

Ομως οι Γερμανοί αποδείχθηκαν… σκληρά καρύδια. Το μεγάλο τους όπλο, το τρίποντο άρχισε να λειτουργεί. Είχαν 2/12 στο πρώτο μέρος αλλά 6/8 στα πρώτα 8’30” της 3ης περιόδου όταν και προηγήθηκαν 60-53. Τελικά στο 30′ η Ράστα προηγήθηκε 62-55. Τα πράγματα ήταν δύσκολα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +11 (σκορ 66-55) και η ΑΕΚ είχε ένα… βουνό να ανέβει.

Έντονος προβληματισμός

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ, επιθετικά, λειτουργούσε πολύ άσχημα, έκανε την προσπάθεια και μείωσε σε 72-67 ενώ απέμεναν 3’30” για το τέλος. Ο Σλότερ ήταν μόνος του… όλη η άμυνα της ελληνικής ομάδας κι απ’ εκεί προσπαθούσε να πάρει ενέργεια.

Το τρίποντο του Λάνγκφορντ, ένα λεπτό πριν το τέλος έφερε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (75-72) όμως ο ΝτιΛέο απάντησε με τον ίδιο τρόπο…Ολα είχαν τελειώσει!

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος (0/2 τρίποντα), Λάνγκφορντ 19 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 21 (4/7 τρίποντα, 4/6 δίποντα), Σλότερ 11 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσάλμερς, Χρυσικόπουλος 5, Γκίκας 5, Γιάνκοβιτς 9 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Κάγιες): ΝτιΛέο 7 (2/3 τρίποντα), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουέινραϊτ 16 (3/5 τρίποντα), Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ρέισελ 5, Σίμπσον 10 (2/6 τρίποντα), Σλόοτεν

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Ράστα Βέχτα 75-79: (Ρ)’Αστα να πάνε! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College