ΑΕΚ BC

Ανβίλ- ΑΕΚ 77-79: Με την ψυχή στο στόμα

Ανβίλ- ΑΕΚ 77-79: Η ΑΕΚ ζορίστηκε και κέρδισε τελικά με την ψυχή στο στόμα (79-77) την Ανβίλ στην Πολωνία. Η Ένωση πήρε μια σημαντική νίκη και πήγε στο 5-2 στην βαθμολογία του ομίλου στο BCL, αλλά δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο. Κι αν δεν είχε τον Λάνγκφορντ στο τέλος και οι φιλοξενούμενοι δεν… έβγαζαν τα...

Κι αν δεν είχε τον Λάνγκφορντ στο τέλος και οι φιλοξενούμενοι δεν… έβγαζαν τα μάτια τους μόνοι τους στην τελευταία τους επίθεση, τότε τα πράγματα θα ήταν δύσκολα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν… σε άλλο γήπεδο. Έπαιζε άμυνα με τα μάτια. Η Ένωση, μάλιστα,ξεκίνησε με βασικό πλέι μέικερ τον Τσάλμερς, ο οποίος είναι στην έξοδο.

Οι κιτρινόμαυροι επέμεναν να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις και σε σουτ από τα 6.75μ. (έκαναν 12 τρίποντα και 10 δίποντα), ενώ γενικά σούταραν με όχι και τόσο καλά ποσοστά (3/10διπ. – 30%, 4/12διπ. – 33,3%).

Από την άλλη η ΑΕΚ πήρε μεν 7 επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τα… πέταξε στα σκουπίδια και δεν  τα αξιοποίησε.

Στην επίθεση φυσικά τα περίμενε όλα από τον Λάνγκφορντ (5π. με 1/1διπ., αλλά 1/4τριπ.), ενώ γενικά δεν είχε υπομονή για να «διαβάσει» και να σπάσει τις ζώνες των Πολωνών.

Ετσι το 0-5 στο 1΄.30΄΄, έγινε 10-7 στο 6΄.35΄΄, ενώ η Ανβίλ, που έπαιζε… μπάσκετ αλάνας, προηγήθηκε 22-15 στο 9΄.52΄΄. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 22-18 με ένα τρίποντο του Σαντ-Ρος.

Έπαθε «μπλακ άουτ»

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έπαθε «μπλακ άουτ». Κόλλησε τελείως απέναντι στην πολωνική ζώνη. Ο Λάνγκφορντ… εξαφανίστηκε και η Ανβίλ έκανε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 13π. (31-18 στο 15΄.25΄΄).

Ξύπνησε η ΑΕΚ και απείλησε την Ανβίλ

Η ΑΕΚ αποφάσισε να ξυπνήσει και να… εμφανιστεί στο παρκέ μετά το 15΄.50΄΄ (32-20). Εκμεταλλεύτηκε το μπάσκετ… τουρλουμπούκι της Ανβίλ. Χτύπησε κοντά στο καλάθι, όταν χρειάστηκε. Εβαλε τα τρίποντα (3/3 στο διάστημα αυτό με τα δυο να τα βάζει ο Γιαννόπουλος).

Ετσι η Ενωση έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-5 και στο 19΄.30΄΄ και μείωσε στον πόντο (37-36 στο 19΄.30΄΄).

Το ημίχρονο έληξε τελικά 39-36 με την ΑΕΚ να έχει μόλις 22,2% στα δίποντα (4/18), 7 ασίστ και 9 λάθη και μόνο 3 κλεψίματα. Επίσης έχασε την μάχη των ριμπάουντ (22 με 8 επιθετικά είχαν οι Πολωνοί, έναντι 19ριμπ. με 8 επιθετικά της ΑΕΚ).

Από την άλλη, όμως, η ΑΕΚ είχε 43,75% στα τρίποντα (7/16).

Γύρισε το ματς η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με 2/2τριπ. του Γιαννόπουλου και ένα δίποντο του Λάνγκφορντ, η Ενωση έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-1 και γύρισε το ματς (40-46 στο 23΄.20΄΄ ).

Κόλλησε και πέρασε μπροστά η Ανβίλ

Από κει και πέρα ο Λέντο ανέλαβε δράση και η Ανβίλ έκανε το ματς ντέρμπι (56-58 στο 30΄). Στην 4η περίοδο η μάχη συνεχίστηκε (64-64 στο 32΄.30΄΄). Η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (66-70 στο 34΄). Εκεί, όμως, κόλλησε και η Ανβίλ έκανε ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 75-70 στο 37’.05΄΄.

Η ώρα του Λάνγκφορντ

Η ΑΕΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο εκεί, αλλά στο σημείο αυτό η μπάλα πήγε στα χέρια του Λάνγκφορντ και δεν έφυγε από εκεί.

Ο Λάνγκφορντ άρχισε τις βολές κατά ριπάς και έβαλε 7 πόντους. Με ένα 4ποντο (τρίποντο και 1 βολή από φάουλ που κέρδισε) έκανε το 75-74 στο 37΄.35΄΄, ενώ λίγο μετά πέτυχε το 77-76 με δίποντο (38΄.04΄΄) και με 1/2 βολές έκανε το 77-77 στο 38΄.30΄’.

Θρίλερ

Στο τέλος έσπασαν καρδιές. Στα 26 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Ματσιούλις αστόχησε σε ντράιβ που έκανε, αλλά στα 14’’ πήρε την ασίστ από τον Σαντ-Ρος και έκανε το 77-79 με κάρφωμα.

Αυτοκτονία Ανβίλ

Στην τελευταία επίθεση η Ανβίλ αυτοκτόνησε μόνη της. Οι Πολωνοί έκαναν μπρος πίσω που δεν σφυρίχτηκε. Ο Ρότεν έκανε ένα τρίποντο της απελπισίας (για να γλιτώσει το μπρος πίσω) και φυσικά αστόχησε 2.7’’ πριν την λήξη. Ο Ματσιούλις κέρδισε φάουλ έχασε και τις δυο βολές και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 56-58, 77-79

ΑΝΒΙΛ ΒΛΟΚΛΑΒΕΚ (Μίλιτσιτς): Φρεϊμάνις 16 (3τριπ., 8ριμπ.), Λέντο 25 (7/8βολ., 3/6διπ., 4/8τριπ., 10ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.), Σάιμον 4, Σοκολόβσκι 5 (1), Ρότεν 12 (4ριμπ., 5ασ.), Ντόου 4 (5ριμπ.), Τζόουνς 8, Κάρολακ, Σουλίμα, Σέβτσκικ 3 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7 (1τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Γιαννόπουλος 12 (4/4τριπ., 5ριμπ., 1κλεψ.), Λάνγκφορντ 16 (2τριπ., 3ριμπ., 5ασ., 1κλεψ., 1κοψ., 5λαθ.), Ματσιούλις 16 (2τριπ., 6ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Σαντ-Ρος 14 (1τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Χρυσικόπουλος, Γκίκας, Γιάνκοβιτς 10 (1τριπ., 3ριμπ., 1ασ.), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής, Ρέι 2 (2ριμπ., 3ασ.), Σλότερ 2 (2ριμπ.).