ΑΕΚ BC

Μπαντίρμα – ΑΕΚ 50-68: Πέρασε σαν σίφουνας από την Τουρκία (vid)

Η ΑΕΚ πήρε σβάρνα την Μπαντίρμα μέσα στην Τουρκία και επιβλήθηκε των γηπεδούχων με 68-50. Στο 3-1 το ρεκόρ της Ενωσης στο Champions League.

Η ΑΕΚ πήρε μπροστά μετά το 7′ και πήρε σβάρνα την Μπάντιρμα με 68-50 στην 4η Αγωνιστική του BCL. Η Ενωση έφτασε έτσι στο 3-1 και βρίσκεται σε τροχιά κορυφής. Στη 12άδα της «Ένωσης» βρισκόταν το νέο απόκτημα της ομάδας, ο Μάριο Τσάλμερς, ωστόσο δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Η ΑΕΚ είχε ως όπλο τη πολύ δυνατή της άμυνας, που «στραγγάλισε» τους Τούρκους. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η νίκη της Ενωσης στα ριμπάουντ (42 με 15 επιθετικά, έναντι 34 της Μπαντίρμα).

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους, αλλά κορυφαίος της ομάδας ήταν ο Σαντ-Ρος, που έκανε χίλιες δουλειές στο παρκέ. Ο Κουβανός είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, και 2 κλεψίματα.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Είχε θέματα από τις άμυνες χώρου της Μπαντίρμα, που έδινε το σουτ, ενώ είχε προβλήματα και στην άμυνα. Παρόλα η νίκη της ΑΕΚ στα ριμπάουντ και τα 5 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι κιτρινόμαυροι στο πρώτο 10λεπτο, είχαν την Ενωση μέσα στο ματς (10-10 στο 6:45).

Μετά το 7 (12-10) η ΑΕΚ ξέσπασε. Με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο, (είχε 5π. με ένα δίποντο και ένα τρίποντο στο διάστημα αυτό) οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα σερί 9-0. Προηγήθηκαν 12-19 στο 9:08.

Κρεσέντο για ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 21-2

Δεν σταμάτησαν όμως και πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι. Η ΑΕΚ έκανε ένα συνολικό σκορ 21-2 από το 12-10 στο 7 και πήγε στο +17 στο 16:10 (14-31). Το ημίχρονο έληξε τελικά 21-33.

Η Ενωση δεν είχε καλά ποσοστά στα σουτ (7/19διπ. – 36,8% και 3/11τριπ. – 27,2%), αλλά κέρδισε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ (24 με 9 επιθετικά – έναντι 16 των Τούρκων), είχε 5 κλεψίματα, 9 ασίστ και 5 μόνο λάθη.

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ έκοψε ελάχιστα τον ρυθμό της, αλλά δεν ανησύχησε. Οι Τούρκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 11 πόντους (35-46 στο 27:22).

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και πήγε στο +21 (45-66 στο 35:26) και η Ενωση πήρε εύκολα τη νίκη (68-50).

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 68-50.

ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ (Ντεμίρ): Ερντέκ 1, Χαλταλί, Καμπατσά, Οντζέλ, Γιλμάζ 4, Χαζέρ 8, Χάμερ 2, Καλινόσκι 6, Προύιτ 16 (4/7τριπ.), Σενγκιούν, Σμιθ 3 (1), Τέρι 10 (10ριμπ.).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γιαννόπουλος 9 (1), Γκίκας 2, Γιάνκοβιτς 2 (3ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Τολιόπουλος 5 (1), Λάνγκφορντ 14 (2/4τριπ., 4ριμπ., 1ασ.), Ματσιούλις 11 (4ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Μαυροειδής 6, Σαν-Ρος 8 (2τριπ., 6ριμπ., 9ασ., 2κλεψ.), Σλότερ 3 (11ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.).