ΑΕΚ BC

Παρτιζάν – ΑΕΚ 86-80: Πρώτη ήττα σε φιλικό

Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε στο πρώτο φιλικό της στο Βελιγράδι, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να ηγείται στο σκοράρισμα με 26 πόντους

Το πρώτο φιλικό της στο Βελιγράδι έδωσε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από την Παρτιζάν με 86-80, ενώ να σημειώσουμε πως αυτή είναι η πρώτη ήττα για τους «κιτρινόμαυρους» στο πλαίσιο της προετοιμασίας.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε έναν τρομερό Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 26 πόντους και 3 τρίποντα.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η «Βασίλισσα» μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ έχοντας ένα καλό προβάδισμα με +2 (14-12, 5′) και τον Λίνο Χρυσικόπουλο να… ηγείται στο σκοράρισμα με 7 πόντους.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Ιδρύθηκε σύλλογος παλαιμάχων στο μπάσκετ

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στην… ισοπαλία (27-27, 10′) και τον Κιθ Λάνγκφορντ να έχει πάρει τα… ηνία του σκόρερ με 12 πόντους σε εκείνο το σημείο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχιζε να προηγείται (38-35, 15′), ωστόσο τα φάουλ ήταν 15-6 εις βάρος της, με τον Γιόνας Ματσιούλις να έχει ήδη χρεωθεί με 3 φάουλ, κάτι που δυσκόλευε τις κινήσεις τον κιτρινόμαυρων.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα 14 πόντους (52-38), με τις βολές να είναι 12/21 για τους Σέβρβους και μόλις 5/7 για εκείνη, με τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να έχει χρεωθεί επίσης με 3 φάουλ, ακολουθώντας τον Λιθουανό αρχηγό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «Βασίλισσα» προηγούνταν μέχρι και με 18 πόντους (59-41, 23′) με τα προβλήματα από την διαιτησία να μην την αφήνουν, με τον Νίκο Γκίκα να έχει φτάσει τα 4 φάουλ.

Ενώ λίγο αργότερα εκεί έφτασε και ο Δημήτρης Μαυροειδής, όταν η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο +14 (59-45). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +5 για την ΑΕΚ (68-63, 30′).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να αντέξει από την διαφορά στα «σφυρίγματα» των διαιτητών και το ματς να ολοκληρώνεται στο 86-80 υπέρ των Σέρβων.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 38-52, 63-68, 86-80.

Παρτιζάν (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 13 (1), Ζάγκορατς 11, Πέιτζι 3 (1), Γκόρντιτς 9 (1), Παρακχούσκι 13, Γιαραμάζ 15 (2), Γιάνκοβιτς 2, Τόμας 14 (1), Πέινερς, Μόσλει 6.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 5 (4 ασ), Λάνγκφορντ 26 (3), Τσαλμπούρης 9, Ματσιούλις, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 7 (1),  Γκίκας 2 (4 ασ), Μαυροειδής 7, Σαντ Ρος 5 (1), Γιαννόπουλος 4 (1 τρ. – 5 ριμπ,), Γιάνκοβιτς 12 (2).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παρτιζάν – ΑΕΚ 86-80: Πρώτη ήττα σε φιλικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.