ΑΕΚ BC

Σολέ- ΑΕΚ 79-70: Παράταση στην πρόκριση

Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο BCL στην Γαλλία από την Σολέ (79-70) κι απλώς πήρε παράταση στην πρόκριση στους «16». Με μία νίκη η «Ένωση» εξασφαλίζει την πρόκριση. Στα τελευταία 12’30’’ του αγώνα το σκορ ήταν 28-11 για την Σολέ!

Πάντως δεν ήταν καλό το πρόσωπο που παρουσίασε η ΑΕΚ, ειδικά στην πρώτη και την τελευταία περίοδο. Και οι Γάλλοι δίκαια έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο BCL.

Η ΑΕΚ είχε αρκετά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε η Σολέ με 24-17. Η είσοδος του Ρογκαβόπουλου και η κυριαρχική παρουσία του Μορέιρα άλλαξαν τα δεδομένα, η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου (με… τρελό σουτ του Γκίκα) 43-40.

Ο Μορέιρα συνέχισε να είναι ανίκητος, η ΑΕΚ ξέφυγε 47-40 και 59-51 κι έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Οι Γάλλοι με σερί 7-0 μείωσαν σε 59-58 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Και το σερί μεγάλωσε σε 11-0 όταν η Σολέ πήρε ξανά το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά την 2η περίοδο με 62-59. Η ΑΕΚ είχε μείνει για 5 λεπτά χωρίς καλάθι πριν ο Λάνκφορντ με τρίποντο, ισοφαρίσει σε 62-62.

Η ΑΕΚ είχε προβλήματα στην άμυνα ενώ είχε κολλήσει και στην επίθεση όταν οι Γάλλοι προηγήθηκαν 71-66 ενώ απέμεναν 3’30’’ για το φινάλε. Τα πράγματα ήταν δύσκολα όταν 1’15’’ για το τέλος ο Στόκτον έδωσε αέρα 7 πόντων (75-68) στην Σολέ. Όλα είχαν τελειώσει

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ (Κουντέρ): Φοφανά 22, Χόρβατ 14, Τζόουνς 9, Κρομά 10, Στόκτον 14, Μπλέικς 8, Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 10, Λάνγκφορντ 22, Ματσιούλις 7, Μορέιρα 19, Ζήσης, Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σολέ- ΑΕΚ 79-70: Παράταση στην πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College