ΑΕΚ

ΑΕΚ – Μπασακσεχίρ 0-0: Της λείπει η… σπιρτάδα

Ισόπαλοι χωρίς γκολ, η ΑΕΚ απέναντι στην αντίπαλο του Ολυμπιακού...

ΑΕΚ – Μπασακσεχίρ 0-0: Δεν μπόρεσε να δείξει και πολλά πράγματα η ΑΕΚ απέναντι στην Μπασακσεχίρ, στο φιλικό που έδωσε στο ΟΑΚΑ. Παρόλα αυτά όμως το ματς έμεινε στο 0-0 και αυτό είναι το θετικό από τον αγώνα.

Το γεγονός δηλαδή ότι η ΑΕΚ κράτησε το μηδέν απέναντι σε μία ομάδα ιδιαίτερα επιθετική και δυνατή από τη μέση και μπροστά. Όσον αφορά την επιθετική αντίδραση της ΑΕΚ στο ματς, παρά την προσπάθειά της δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην Μπασακσεχίρ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν τους Τούρκους, χωρίς όμως να τους κάνουν να ανησυχήσουν και τόσο. Έλειπε αυτή η… σπιρτάδα στην ΑΕΚ, που θα της έδινε τη δυνατότητα να παίξει με πάθος και να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλό της.

Βέβαια σε αυτό μπορεί να έπαιξε μεγάλο ρόλο και η ζέστη που επικρατούσε στο ΟΑΚΑ. Διότι η υγρασία ήταν αρκετή στο γήπεδο και αυτό δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να σημειώνει κάποιο γκολ. Αντιθέτως όμως η Μπασακσεχίρ απείλησε περισσότερο, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο 16′ με τον Βίτσκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις που δημιούργηθηκαν ήταν ελάχιστες. Γενικότερα το δεύτερο ημίχρονο είχε πιο πεσμένο ρυθμό και σε αυτό έπαιξαν ρόλο και οι αλλαγές που έγιναν.

Πάντως για την ΑΕΚ το φιλικό αυτό είχε θετικό πρόσημο. Από τη στιγμή που κατάφερε να μείνει στο μηδέν, απέναντι σε μία δυνατή ομάδα όπως η Μπασακσεχίρ τα τελευταία χρόνια.

Έτσι το ματς ΑΕΚ – Μπασακσεχίρ, έμεινε στο 0-0 με τις δύο ομάδες να βγάζουν τα δικά τους συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Λόπες (65′ Χουλτ), Βράνιες, Τσιγκρίνσκι (27′ Σβάρνας), Σιμόες, Σιμάο (79′ Γαλανόπουλος), Βέρντε (65′ Λιβάια), Μάνταλος (65′ Ολιβέιρα), Ζεράλντες, Κλωναρίδης (65′ Αλμπάνης).

Μπασάκσεχιρ: Γκιουνόκ, Καϊσάρα, Πονκ, Σεϊντού, Μπέχιτς (86′ Αταμάχ), Τεκντεμίρ (65′ Ντεμίρ), Καχβετσί (72′ Φρέι), Βίστσα (79′ Τουράν), Ρομπίνιο (46′ Ντα Κόστα), Γκούλμπραντσεν, Κριβελί (86′ Αουντοντγκού).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Μπασακσεχίρ 0-0: Της λείπει η… σπιρτάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.