ΑΕΚ

ΑΕΚ-Λαμία 2-0: Λιβάια τα κάνει… όλα!

Η ΑΕΚ ήθελε μια άνετη νίκη και την πέτυχε με το τελικό 2-0 επί της Λαμίας απόψε στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Super League.

Η Ενωση… καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με τον Μάρκο Λιβάια σε ακόμη ένα εκπληκτικό βράδυ. Ο Κροάτης με προσωπική ενέργεια του έφερε το αυτογκόλ το Πλιάτσικα στο 37′. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ιδανική εκτέλεση φάουλ έφερε την μπάλα στο σωστό σημείο για το 2-0 το Βράνιες με προβολή.

Οι 20.000 οπαδοί της ΑΕΚ χάρηκαν την νίκη και την εμφάνιση, χειροκροτώντας θερμά τον Νίκο Κωστένογλου. Η Ενωση με τον Ελληνα προπονητή μετρά πια 3Χ3 με διπλά σε Τραπεζούντα-Τρίπολη και την αποψινή νίκη.

Αδύναμη η Λαμία δεν κόντραρε την ΑΕΚ σε καμία στιγμή στο ματς.

Το ματς

Η ΑΕΚ ήταν «αφεντικό» του ματς από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Βγάζοντας πλέον αρκετή φρεσκάδα και δυνάμεις, μπορούσε να πρεσάρει ψηλά και να δημιουργεί πίεση προς την εστία του Βελλίδη. Βέβαια, απέναντι σε μια ταμπουρωμένη ομάδα, όπως η Λαμία – έπαιξε επί της ουσίας με 5-4-1 – η ΑΕΚ ήταν δεδομένο πως δεν θα έβρισκε χώρους για να ανοίξει το παιχνίδι της και να δημιουργήσει τελικές για γκολ.

Σε τέτοιες καταστάσεις, η λύση έρχεται συχνά από την ατομική ποιότητα των παικτών. Όταν στην ΑΕΚ συζητάμε για ατομικό ταλέντο, τότε το μυαλό πάει πρώτα απ’ όλους στον Μάρκο Λιβάγια. Ετσι και συνέβη, με τον Κροάτη να κάνει απίστευτο ζογκλερικό, που αποδιοργάνωσε την άμυνα της Λαμίας και οδήγησε σε γύρισμα μισό γκολ, που προήλθε τελικά από τα πόδια αμυντικού των φιλοξενούμενων (37’).

Αυτό το γκολ βοήθησε τα μέγιστα για να απελευθερωθεί η ΑΕΚ. Εχοντας απόλυτο έλεγχο στη μεσαία γραμμή από την εξαιρετική παρουσία των Κρίστισιτς και Σιμόες, οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν και άλλες φάσεις για να αυξήσουν τη διαφορά τους. Το γκολ ήρθε τελικά στο φινάλε του ημιχρόνου, από στατική φάση. Ο Βράνιες κινήθηκε πανέξυπνα στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και με κοντινή προβολή «καθάρισε» το ματς από νωρίς.

Ιδια εικόνα στο β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Λαμία προσπαθούσε να βγει από το καβούκι της, αλλά κάθε φορά που ξεμυτούσε πάνω από τη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ έβρισκε χώρους για να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Μπάρκας ήταν σταθερός και απόλυτος άρχοντας στον αέρα, η άμυνα κρατούσε καλά και η ΑΕΚ με τον…σεληνιασμένο Λιβάγια να κάνει απίστευτα πράγματα, έφτανε γύρω από την περιοχή του Βελλίδη.

Ο Κωστένογλου «φρέσκαρε» τα άκρα της ΑΕΚ, αρχικά με τη χρησιμοποίηση του Κλωναρίδη και έπειτα την είσοδο του Βέρντε. Ηταν βέβαια διάστημα, που η ΑΕΚ φαινόταν να μην έχει πλέον τις ίδιες δυνάμεις και να λείπουν οι ιδέες στο παιχνίδι της για να βρει κάποιο ακόμα γκολ. Ο τεχνικός της Ενωσης θέλησε να ζωηρέψει ακόμα περισσότερο την κατάσταση με την είσοδο του Γαλανόπουλου στη μεσαία γραμμή, αλλά παράλληλα να κλείσει και κάθε σκέψη της Λαμίας για να βρει γκολ.

Το LIVE του αγώνα στο ΟΑΚΑ

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς (76’ Γαλανόπουλος), Ζεράλδες (71’ Βέρντε), Λιβάγια, Αλμπάνης (63’ Κλωναρίδης), Γιακουμάκης

Λαμία (Σ. Αντωνίου, 3-5-2): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα, Σάλιακας, Δημούτσος (85’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36’ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Βάντερσον, Ρόμανιτς (65’ Τουράμ), Καραμάνος

Ο Μανούχος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Βράνιες (16’), Λιβάγια (68’), Βάντερσον (67’)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Λαμία 2-0: Λιβάια τα κάνει… όλα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...