ΑΕΚ

ΑΕΚ: Ο Βασιλαντωνόπουλος και τα άλλα κέρδη

Η ΑΕΚ πήγε στο Αγρίνιο να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό με αρκετά αγωνιστικά προβλήματα (με Κρίτσιτσιτς, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Λάτσι, Ενομπακάρε, Γκαρσία, Σάκχοφ).

Η ήττα στον τελικό Κυπέλλου μία εβδομάδα πριν ήταν λογικό πως είχε δημιουργήσει πίεση. Ο Παναιτωλικός με τη σειρά του είχε δείξει στην πρεμιέρα του κόντρα στον ΟΦΗ μία «δεμένη» ομάδα. Ένα περίπλοκο παιχνίδι για την ΑΕΚ λοιπόν, η οποία έστω και δύσκολα το έφερε εις πέρας φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το γήπεδο. Το πιο σημαντικό απ’ όλα ήταν αυτό το «τρίποντο». Εδωσε χρόνο και ηρεμία στην ομάδα του Καρέρα να δουλέψει και να προχωρήσει. Να βάλει τους νέους παίκτες στην εξίσωση και να πάει παρακάτω, με στόχο την γενική αγωνιστική βελτίωση. Στο ματς του Σαββάτου όμως η ΑΕΚ κέρδισε κι άλλα πράγματα, εκτός από βαθμούς:

Κέρδισε έναν παίκτη: Ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος, κάνοντας προπονήσεις μόλις δυο εβδομάδες στα Σπάτα κέρδισε την εμπιστοσύνη του Καρέρα και του κόσμου. Ο προπονητής τον έριξε στον αγώνα βασικό και μάλιστα όχι ως δεξί μπακ – χαφ, που είναι η φυσική του θέση, αλλά ως αμυντικό χαφ, που στο παρελθόν και πριν πολλά χρόνια είχε παίξει δυο φορές! Το στοίχημα βγήκε. Με πάθος, με διάθεση, με μεράκι και καθαρό μυαλό ο Βασιλαντωνόπουλος έπιασε την ευκαιρία. Κέρδισε θέση στο ρόστερ και η ΑΕΚ έναν παίκτη, που έδειχνε εκτός πλάνων. Θετικό σημάδι για την ΑΕΚ επίσης η βελτίωση στις στημένες φάσεις. Εν αντιθέσει με τον τελικό, φάνηκε καλύτερη συνεργασία σε κόρνερ και φάουλ, με τους παίκτες να προσπαθούν να βγάλουν κομπίνες. Δεν βγήκαν όλες, όμως από κόρνερ ήρθε το 0-1 του Λιβάια. Υπήρχαν όμως και κακώς κείμενα στο παιχνίδι της ΑΕΚ: Το πρώτο ημίχρονο αμυντικά βγήκε, δημιουργικά όμως ήταν κάκιστο, με μηδέν ευκαιρίες. Στην επανάληψη όλα άλλαξαν…

Ο κρίσιμος Τσιντώτας

Για τον Βασιλαντωνόπουλο και την επιστροφή του στην ΑΕΚ τα γράψαμε παραπάνω. Ειχε κι άλλους παίκτες όμως η «Ενωση» στο Αγρίνιο που την οδήγησαν στη νίκη. Ο Παναγιώτης Τσιντώτας ήταν ο «ήρωάς» της. Στο 75’ πιάνει το πέναλτι του Ματσόλα και διατηρεί το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ. Το δεύτερο σερί πέναλτι που αποκρούει, μετά απ’ αυτό του Ελ Αραμπί στον τελικό. Δε συμβαίνει συχνά. Ο Τσιντώτας το έκανε…

Μάνταλος, ο καθοριστικός

Επιλογή Καρέρα ήταν να μείνει στον πάγκο και να μην ξεκινήσει βασικός στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Πέτρος Μάνταλος. Ο προπονητής όμως βλέποντας τη δυσλειτουργία της ομάδας του στη δημιουργία φάσεων, τον ρίχνει στο ματς στο 46’. Η ΑΕΚ αλλάζει. Ο Μάνταλος την παίρνει από το χέρι και την καθοδηγεί μαεστρικά. Μία ασίστ και ένα υπέροχο γκολ από τα δικά του πόδια έδωσαν τη νίκη.

Το πάθος του Ινσούα

Πάμε να δούμε τους παίκτες που έκαναν ντεμπούτο με την ΑΕΚ στο συγκεκριμένο ματς. Ο Ινσούα ως αριστερός μπακ έβγαλε πάθος και διάθεση. Δημιουργικά δεν βοήθησε ιδιαίτερα, όμως το προσόν του είναι η άμυνα και η ένταση. Τα έβγαλε στο Αγρίνιο. Η ΑΕΚ περιμένει ωστόσο και δημιουργική βοήθεια.

Ο Χνιντ θύμισε… Βράνιες

Επίσημη πρεμιέρα και για τον Χνιντ. Έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, για την διαφοροποίηση συστήματος στην επανάληψη και να… προστατευτεί απο την κίτρινη που είχε δεχθεί. Οσο αγωνίστηκε έδειξε κι αυτός πάθος, ζήλο στις προσωπικές μονομαχίες, αλλά και όχι τόσο «καθαρό μυαλό» σε κάποιες στιγμές. Θύμισε… Βράνιες στο ντεμπούτο του σε ένα χειμερινό ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη, όπου είχε αποβληθεί.

Ο «παλιός» Ανσαριφάρντ

Ο Καρέρα χρησιμοποίησε τον Ανσαριφάρντ ως φορ δίπλα στον Ολιβέιρα στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ως δεξί εξτρέμ, μέχρι το 80’. Κινητικός ο Τυνήσιος, προσπάθησε και είχε διάθεση να συνεργαστεί με τους «παλιούς», χωρίς να το καταφέρει. Όμως η παρουσία του μέσα στο γήπεδο και η διάθεσή του έδειχναν σαν να είναι… καιρό στην ΑΕΚ. Θα πάρει πράγματα απ’ αυτόν η «Ενωση».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ: Ο Βασιλαντωνόπουλος και τα άλλα κέρδη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.