ΑΕΚ

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Όρθιος στο ΟΑΚΑ

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα μια ώρα παιχνιδιού, οι Θεσσαλονικείς πήραν πολύτιμη ισοπαλία κόντρα στην Ένωση - Σκόρερ οι Μαουρίτσιο- Πόνσε

Σε ένα ματς με πολλή ένταση πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τη λήξη του ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από το ΟΑΚΑ και να διατηρήσει το αήττητο σερί του. Το 1-1 απέναντι στην ΑΕΚ είναι λογικό να τον αφήνει ευχαριστημένο έστω και εάν η διαφορά από τον Ολυμπιακό, τον οποίο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική, μειώθηκε στους έξι.

Δείτε το Live του αγώνα

Η ΑΕΚ επιχείρησε από το πρώτο λεπτό να εντείνει την πίεσή της στην εστία του Πασχαλάκη και ήταν εκείνη που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Λιβάια (5΄) ελίχθηκε εκτός περιοχής, έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη από τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρους από τον άξονα και εξ αριστερών, με αποτέλεσμα να φτάνει εύκολα στην περιοχή του Μπάρκα. Μάλιστα, με τη συμπλήρωση του 10λέπτου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ από στατική φάση.

Ο Ελ Καντουρί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαρέλα πήρε την πρώτη κεφαλιά παίζοντας… βόλει με τον Μαουρίσιο, ο οποίος εξ επαφής πέτυχε το 0-1 με το κεφάλι. Οι Θεσσαλονικείς, έπειτα από την επίτευξη του τέρματος, απείλησαν σοβαρά με τον Ζαμπά, το γύρισμα του οποίου μέσα από την περιοχή απομάκρυνε ο Τσιγκρίνσκι.

Ούσα πίσω στο σκορ, η Ένωση προσπάθησε να συνέλθει, ισορροπώντας ξανά το ματς. Στην ηρεμία που είχε επέλθει στο παιχνίδι για σχεδόν 15 λεπτά έβαλε η αποβολή του Λέο Ζαμπά (32΄).

Ο Βραζιλιάνος «σήκωσε» τον Χουλτ, είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 11 λεπτά, πήρε την άγουρα για τα αποδυτήρια και το ματς πήρε «φωτιά».  Με αριθμητιό πλεονέκτημα πλέον, η ΑΕΚ έσφιξε τον κλοιό γύρω απο τα καρέ του «Δικεφάλου» του Βορρά.

Ωστόσο, ακόμα κι αν έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, η ομάδα του Ουζουνίδη αδυνατούσε να τελειώσει ορθολογικά τις φάσεις που δημιουργούσε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να σκέφτεται πως θα αλλάξει την κατάσταση στο δεύτερο και τον Λουτσέσκου πως θα κρατήσει το προβάδισμα με παίκτη λιγότερο.

Η εκδίκηση του Πόνσε δεν έφτανε

Ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» προχώρησε σε αλλαγή από τα… αποδυτήρια, βάζοντας τον Κρίστιτσιτς στη θέση του Μπακάκη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αλλαγή τις διάταξης από 3-5-2, σε 4-4-2 με ρόμβο.

Από την άλλη, ο Ρουμάνος κόουτς έριξε στη μάχη τον Λημνιό στη θέση του λαβωμένου Μπίσεσβαρ για να πάρει ταχύτητα σε ενδεχόμενη κόντρα.

Η ανούσια κατοχή της ΑΕΚ ανάγκασε τον Ουζουνίδη να ρισκάρει περνώντας τον Μπογέ στο ματς αντί του Άλεφ (60΄). Αμέσως, η Ένωση έγινε πιο επιθετική και απείλησε ξανά με τις ενέργειες του Λιβάια και του Μπακασέτα, χωρίς όμως να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟΚ, οπισθοχωρημένος και ορθώς οχυρωμένος, εκδήλωνε σπανίως επίθεση, με σημαντικότερη στιγμή το σουτ του Άκπομ (71΄).

Τα λεπτά περνούσαν, αλλά η ισοφάριση για τους γηπεδούχους δεν ερχόταν. Μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο Πόνσε βροντοφώναξε «παρών» με το 13ο και… τυχερό τέρμα στο πρωτάθημα.

Ο Λιβάια, με συστημένη σέντρα βρήκε το κεφάλι του «Έσε» και εκείνος τίναξε τα δίχτυα του Πασχαλάκη. Το ΟΑΚΑ «φλεγόταν», η ψυχολογία των «κιτρινόμαυρων» ήταν στα ύψη και το τελευταίο διάστημα του αγώνα απέκτησε άγρια ομορφιά.

Ο Τσιγκρίνσκι σούταρε έπειτα από κόρνερ του Γκάλο μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά οι κόντρες ευνόησαν τον πορτιέρε των «ασπρόμαυρων» που μπλόκαρε (80΄).

Το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο, με το σύνολο του Λουτσέσκου να απομακρύνει όπως- όπως τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ.

Ο Κρίστιτσιτς παραλίγο να γίνει ο ήρωας της αναμέτρησης, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ στο 90ο λεπτό, με την εκδίκηση του Πόνσε να μην φτάνει στην Ένωση.

Το τελικό σφύριγμα ήχησε ως λύτρωση στα αυτιά των παικτών του Λουτσέσκου που μπορεί να μην κέρδισαν, αλλά κατόρθωσαν να βγάλουν χαρακτήρα και να μείνουν όρθιοι στο ΟΑΚΑ διατηρώντας προβάδισμα για τον τίτλο με το +6 από τον Ολυμπιακό.

MVPΟ Φερνάντο Βαρέλα κράτησε με άξιο συμπαραστάτη του τον Κρέσπο τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας για τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Πορτογάλος σέρβιρε κιόλας στον Μαουρίτσιο το γκολ των φιλοξενούμενων, επομένως η συνεισφορά του ήταν σημαντική. Όπως και του Λιβάια, ο οποίος με την έμπνευση

UPΟ Έσε Πόνσε για ένα ματς ακόμη έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Αργεντινός φορ, μάλιστα, κατέρριψε και τον μύθο πως στα μεγάλα ματς δεν σκοράρει.

DOWNΟ Βραζιλιάνος είναι μοιραία η τραγική φιγούρα για τους φιλοξενούμενους. Με τις δύο κίτρινες κάρτες που πήρε μέσα σε 11 λεπτά ο Λέο Ζαμπά υποχρέωσε την ομάδα του σε οπισθοχώρηση και συντηρητικό παιχνίδι ίσω από τη μπάλα που εν τέλει της στοίχισε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μίκαελ Τίκγκααρντ επιβεβαίωσε τη φήμη του «καρτάκια», με τα  σκληρά μαρκαρίσματα να τον ωθούν να βγάζειε συχνά τις κάρτες από το τσεπάκι του για να ελέγξει το παιχνίδι. Σηκώνει συζήτηση η αποβολή του Λέο Ζαμπά, όπως και την αβλεψία στο χέρι εντός περιοχής του Σάχοφ. Προβληματική η διαιτησία, με τις περισσότερες αποφάσεις να αμφισβητούνται εντόνως.

ΓΚΟΛ: 74΄ Πόνσε / 10΄ Μαουρίσιο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 46΄ Κρίστιτσιτς, 89΄ Κλωναρίδης,  90΄ Μπογέ/ 17΄ Σάχοφ,  21΄,  32΄  Ζαμπά, 32΄ Βιεϊρίνια, 40΄ Πασχαλάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 32΄ Ζαμπά

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (46΄ Κρίστιστιτς), Γκάλο, Μπακασέτας, Γκάλο, Χουλτ, Άλεφ (60΄ Μπογέ), Μάνταλος, Μπακασέτας (88΄ Κλωναρίδης), Πόνσε, Λιβάια.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάχοφ (64΄ Μίσιτς), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (84΄ Πέλκας), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (59΄ Λημνιός), Άκπομ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Όρθιος στο ΟΑΚΑ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.