ΑΕΚ

Δέλλας: «Βαρύ το σκορ, αλλά θα υπάρξουν κέρδη μελλοντικά με τους μικρούς»

Οι δηλώσεις του Τραϊανού Δέλλα μετά το ματς με την ΑΕΚ και την βαριά ήττα με 4-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο

Στην έκταση του σκορ και τα κέρδη του Παναιτωλικού στάθηκε ο Τραϊανός Δέλλας.

Ο Ελληνας προπονητής πιο συγκεκριμένα στάθηκε στις εμπειρίες που παίρνουν οι νεαροί παίκτες του Παναιτωλικού, ακόμη κι από μια βαριά ήττα όπως το 4-0 από την ΑΕΚ.

Αναλυτικά όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της ομάδας του Αγρινίου:

«Το σκορ είναι βαρύ για εμάς. Ξέροντας εκ των προτέρων τις δυσκολίες, θεωρώ ότι είδαμε ένα πρώτο ημίχρονο πολύ ισορροπημένο μέχρι το 1-0. Χωρίς φάσεις. Σημείο-κλειδί ήταν το πρώτο γκολ της ΑΕΚ. Εύκολο γκολ κατά τη γνώμη μου. Είπαμε καποια πράγματα στο ημίχρονο αλλά το 2-0 έκρινε το ματς και ήρθε αυτή η βαριά ήττα που με προβληματίζει γιατί στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πάρα πολλά λάθη. Δικαιολογημένα μεν γιατί έχουμε πολλούς νεαρούς παίκτες, αλλά από την άλλη δώσαμε στην ΑΕΚ την ευκαιρία να κάνει το παιχνίδι της. Από αυτά τα παιχνίδια οι νεαροί παίκτες που έχουμε παίρνουν εμπειρίες. Οι δυσκολίες για μένα εδώ και πάρα πολύ καιρό είναι μεσοεπιθετικά, είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές μας. Θέλουμε πάντως να τελειώσουμε το πρωτάθλημα με αξιοπρέπεια, παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, δίκαιη η νίκη της».

Για το γεγονός ότι η ομάδα του δεν είχε καμία σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ: «Διαφορετικό να παίζεις εντός, διαφορετικά εκτός. Το ΟΑΚΑ είναι πολύ δύσκολο γήπεδο για μια ομάδα που δεν το ξέρει. Επιθετικά ήμασταν ανύπαρκτοι. Αυτό συνέβη και στα δύο ημίχρονα, αλλά στο πρώτο ήμασταν πολύ καλά αμυντικά τουλάχιστον. Ολα αυτά τα ματς με τους μεγάλους αντιπάλους δεν είναι στα δικά μας κυβικά, αλλά πρέπει να έχουμε κέρδη και αυτά θα είναι οι εμπειρίες που παίρνουν οι νεαροί παίκτες».

Για το αν παίζει ρόλο η έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου: «Οταν μιλάμε για νεαρούς παίκτες, δεν υπάρχει αυτό. Μαζεύουν εμπειρίες, τα λάθη είναι αυτά που δημιουργούν εμπειρίες και μέσα από αυτά τα λάθη μαθαίνουν και παίρνουν περισσότερα πράγματα. Ο Παναιτωλικός έχει να κερδίσει από τις εμπειρίες που θα πάρουν αυτά τα νέα παιδιά».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Δέλλας: «Βαρύ το σκορ, αλλά θα υπάρξουν κέρδη μελλοντικά με τους μικρούς»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...